Teraźniejszość i przyszłość polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 18:43
Jak powinna wyglądać energetyka, aby zapewniała bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie nie miała złego wpływu na środowisko naturalne i oczywiście nie drenowała naszych kieszeni? Czy postawić na atom, węgiel, gaz, a może na elektryczne samochody?
Audio
  • Przyszłość polskiej energetyki (Debata Jedynki)
Polskie elektrownie oparte są w przeważającej większości na węglu i jak zapewnia rząd sytuacja ta nie ulegnie szybko zmianie
Polskie elektrownie oparte są w przeważającej większości na węglu i jak zapewnia rząd sytuacja ta nie ulegnie szybko zmianieFoto: pixabay/Benita5

Aleksander Śniegocki z WiseEuropa uważa, że wyjątkowość polskiego miksu energetycznego sprowadza się jedynie do opóźnienia procesów, które w Europie zaszły kilka dekad temu. - Chodzi przede wszystkim o uzależnienie od węgla - wyjaśnia ekspert. Przypomina, że Europa Zachodnia też kiedyś stała na przemyśle ciężkim i górnictwie, ale te gałęzie przemysłu utraciły swe znaczenie trzy-cztery dekady temu. - Proces odchodzenia był bardzo bolesny i już się zakończył. My przeżywamy obecnie to sami - podkreśla. Przewiduje, że Polska odejdzie od węgla za ok. 50 lat

Z tą diagnozą zgadza się Janusz Steinhoff, były wicepremier. Zwraca uwagę, że przebudowę energetyki i modelu przemysłu można było zrobić dopiero po 1990 roku. Przypomina, że rząd Jerzego Buzka zlikwidował ponad 20 kopalń i zrobił to szybciej niż w Wielkiej Brytanii lub Niemczech.

Andrzej Piotrowski z Ministerstwa Energii przyznaje, że około 90 procent naszego zapotrzebowania pokrywa węgiel. Z tym, że energetyka zawodowa nie emituje pyłów odpowiedzialnych za smog. A biały dym snujący się z elektrownianych kominów to para wodna. Choć faktycznie elektrownie emitują dwutlenek węgla. - Za smog są odpowiedzialne paleniska w domach prywatnych oraz motoryzacja - zwraca uwagę. Przyczyniają się do tego np. progi zwalniające, gdzie samochód - po minięciu takiej przeszkody - dodaje gazu i zostawia za sobą chmurę spalin.

Czy rozwiązaniem byłaby motoryzacja elektryczna? Czym taka motoryzacja różniłaby się w Polsce i Norwegii? Jak zaawansowane są prace nad budową elektrowni atomowej i kiedy może ona rozpocząć pracę? Czy stać nas na wydanie na taką elektrownię 70 mld złotych? A co z gazem ziemnym? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Janusz Steinhoff (b. wicepremier, minister gospodarki, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej), Andrzej Piotrowski (b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, obecnie doradca ministra), Aleksander Śniegocki (Kierownik Projektu "Energia i Klimat" WiseEuropa)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 17.25

ag/kd

Czytaj także

Prąd z atomu? PFR zgłasza gotowość współfinansowania budowy elektrowni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:35
Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy współfinansować budowę elektrowni jądrowej, jeśli zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu inwestycji - poinformował prezes PFR Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrosły ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 13:25
W lutym cena węgla dostarczanego do energetyki była o 0,6 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła o 3,5 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 2023 roku import gazu Bramą Północną

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:20
Polska importuje 70 proc. zużywanego gazu z kierunku wschodniego. By to zmienić, prowadzone są prace nad dwiema inwestycjami, które mają otworzyć nasz kraj na gaz z kierunku północnego, tzw. Bramą Północną. 
rozwiń zwiń