Co wynika z raportu podkomisji smoleńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 18:53
Antoni Macierewicz przedstawił raport techniczny, opisujący wyniki badań podkomisji smoleńskiej w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W audycji o raporcie dyskutowali Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie" i Telewizji Republika, Mikołaj Wójcik z "Faktu" i Jarosław Guzy, ekspert do spraw międzynarodowych. 
Audio
  • Znamy raport techniczny podkomisji smoleńskiej (Debata Jedynki)
Uczestnicy Debaty w studiu radiowej Jedynki
Uczestnicy "Debaty" w studiu radiowej JedynkiFoto: PR/Wojciech Kusiński

W raporcie czytamy, że najpierw nastąpiły eksplozje lewego skrzydła, więcej niż 900 m przed progiem pasa lotniska, a zanim samolot uderzył w ziemię nastąpiła eksplozja w kadłubie. Podkomisja podkreśla, że tego nie kwestionuje nawet rosyjska prokuratura, tylko przypisuje to nie eksplozji materiału wybuchowego, a uderzeniu ciśnienia hydraulicznego.

Jarosław Guzy zaznaczył, że w tym raporcie mamy do czynienia z poszlakami, bo przepadła już możliwość przebadania dowodów. - Krytycy od razu ustalili jedną rzecz, że nie ma tutaj nowych ustaleń. W każdym razie na pewno w sensie konstrukcji logicznej nie jest to nowość. Wiadomo, że mamy tu do czynienia z poszlakami, a nie dowodami, bo dowody materialne nie były udostępnione podkomisji, nie były badane i co więcej one nigdy nie będą już przebadane w taki sposób, w jaki powinny być - powiedział Jarosław Guzy.

Zdaniem Adriana Stankowskiego historia Polski pokazuje, że da sie ustalić prawdę bez dostępu do miejsca wypadku. - Jeśli chodzi o dowody to jest to sytuacja w polskiej historii nienowa. Prawdę o Katyniu też musieliśmy ustalać bez dostępu do miejsca tego ludobójstwa i ustaliliśmy ją. W przypadku katastrofy smoleńskiej, rządy Donalda Tuska doprowadziły do tego, że dowody są zabetonowane w Rosji i pewnie tam długo pozostaną. Natomiast zapewniono mnie, że metoda polegająca na obrazowaniu kilkudziesięciu tysięcy zdjęć i skanowaniu bliźniaczego samolotu to badania, które spełniają międzynarodowe wymogi stawiane tego typu raportom - powiedział Adrian Stankowski.

Mikołaj Wójcik przytoczył dwa elementy, które zwróciły jego uwagę podczas prezentacji raportu przez Antoniego Macierewicza. - Pierwsza rzecz dotyczy jednoznacznego anulowania raportu komisji Millera. Przejrzałem zarządzenie ministra obrony narodowej i nie znalazłem tam żadnego punktu prawnego, który daje podstawę podkomisji do anulowania czegokolwiek. Po drugie, w czasie wystąpienia słyszeliśmy wyrażenia: "prawdopodobnie", "nie ustaliliśmy jeszcze miejsca", "do rozstrzygnięcia zostaje", "ewentualny ładunek", które powtarzały się non stop. Albo mamy fakty albo raport techniczny - powiedział Mikołaj Wójcik.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie" i Telewizji Republika), Mikołaj Wójcik ("Fakt"), Jarosław Guzy (ekspert do spraw międzynarodowych)

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 17.26

abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co wiemy a czego nie wiemy o katastrofie smoleńskiej po ośmiu latach?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 18:41
W "Debacie" mówiliśmy o katastrofie smoleńskiej, o politycznym sporze, jaki po niej rozognił Polskę i o podziałach w społeczeństwie, które są tego skutkiem. 
rozwiń zwiń