X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfie Evans. Dwulatek, którego los poruszył cały świat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 19:32
Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł w nocy w z piątku na sobotę w szpitalu w Liverpoolu. Rodzice dwulatka toczyli sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala Bambino Gesu, który oferował dalszą opiekę paliatywną; sprawą dziecka zajmował się także Watykan. 
Audio
  • Alfie Evans. Dwulatek, którego los poruszył cały świat (Debata Jedynki)
Alfie Evans
Alfie EvansFoto: Facebook.com/Alfie's Army Official

Alfie przebywał w szpitalu w Liverpoolu od grudnia 2016 r. W ocenie brytyjskich lekarzy jego choroba doprowadziła do nieodwracalnych i "katastrofalnych" zmian w mózgu, wykluczających nie tylko powrót do zdrowia, ale jakiekolwiek znaczące przedłużenie życia. Sąd przychylił się do argumentacji lekarzy i zdecydował o przerwaniu uporczywej terapii dziecka, podkreślając, że zgodnie z konsensusem konsultowanych lekarzy przewiezienie chłopczyka do Włoch nie daje żadnej nadziei na poprawę jego stanu, a mogłoby wywołać dodatkowe cierpienie w trakcie transportu. 

Neurochirurg dr Tomasz Skajster zaznacza, że aby móc rozmawiać o dalszych aspektach bioetycznych czy filozoficznych należy najpierw ustalić stan faktyczny, który - w jego opinii - wyglądał zupełnie inaczej niż relacjonują to media. - Wyniki badań mówią jednoznacznie o stanie dziecka, które urodziło się z pewnym uszkodzeniem mitochondrialnym powstałym najprawdopodobniej na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. To dziecko było głęboko upośledzone już zanim w wieku 6 miesięcy trafiło do szpitala, a stan dziecka pogarszał się w sposób piorunujący - mówi gość "Debaty Jedynki". 

Dr Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla z kolei, że jako lekarza niepokoi go, iż "wiele merytorycznych spraw oraz naukowych prawd uzyskuje odcień, barwę w zależności od oczekiwania światopoglądowego". - Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, są prawdy politycznie poprawne i światopoglądowo niesłuszne i niestety ulegamy temu szaleństwu - ocenia. - Zaprzestanie uporczywej terapii nie jest decydowaniem o czyjejś śmierci, tylko pogodzeniem się z nieuchronnością śmierci w odniesieniu do każdego życia - dodaje. 

Także Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej, zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą podpinanie się pewnych grup czy osób pod ideologiczne czy polityczne hasła. - Miewałem niekiedy wrażenie, że Alfie Evans staje się zakładnikiem pewnych pragnień, projekcji politycznych, na fali których od czci i wiary odżegnywano personel medyczny szpitala i próbowano podpiąć przypadek Alfiego pod coś, co określamy od czasów definicji Jana Pawła II jako "cywilizację śmierci". Kluczową rzeczą w tego typu przypadkach jest to, żeby medycyna i wrażliwość etyczna lekarzy nadążała za postępem medycznym - zaznacza gość Jedynki. 

Filozof, dr Piotr Nowak mówi, że najpierw należy postawić sobie pytanie, jakie życie chcemy chronić i czym w zasadzie jest życie. - To nie jest oczywiste, czy życie, które jest cenne i ma wielką wartość, jest po prostu pewnym procesem biologicznym, czy też jednak ogółem procesów, w których człowiek bierze udział w sposób świadomy albo przynajmniej zachowuje potencjał, żeby być świadomym - wyjaśnia rozmówca Witolda Gadowskiego i dodaje, że tacy filozofowie, jak na przykład Thomas Nagel, raczej przychylali się do tego, aby mówić o życiu, jako wartości, którą jesteśmy w stanie przeżyć świadomie albo przy zachowaniu pewnego potencjału do bycia świadomym. - Jeżeli prawdą jest to, że Alfie Evans utracił nieodwracalnie świadomość, to w zasadzie można powiedzieć, że to jego życie, dla niego samego, nie miało żadnej pozytywnej wartości - ocenia dr Nowak. 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Dr Mariusz Gujski (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Dr Piotr Nowak (filozof), Tomasz Królak (zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej), Tomasz Skajster (neurochirurg)

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 17.24

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak