X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ogromna skala wyłudzeń VAT. Jak do tego doszło?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 19:00
30 miliardów złotych rocznie - tyle w ostatnich latach tracił Skarb Państwa z powodu wyłudzeń podatku VAT. Dlaczego państwo przegrywało walkę z oszustami? Czy istniało przyzwolenie na tego rodzaju przestępstwa?
Audio
  • Ogromna skala wyłudzeń VAT. Jak do tego doszło? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marcin Jucha

Podczas trwającego właśnie posiedzenia sejmu posłowie zadecydują o powołaniu komisji śledczej w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, że na jej czele stanie poseł PiS Marcin Horała. Dlaczego władze nie potrafiły dotąd uporać się z tzw. mafią VAT-owską?

- Tu nasuwa się Sienkiewiczowski opis naszego kraju, przy czym nie mam na myśli pisarza, tylko ministra (chodzi o dosadną wypowiedź Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych w latach 2013-14, ujawnioną przy okazji afery taśmowej - przyp. red.). Była zasadnicza zapaść w tym obszarze funkcjonowania państwa. Skarbówka nie miała nawet mechanizmów do tego, żeby skutecznie łapać oszustów. Wszystko "chodziło" na papierze. Jeśli urząd skarbowy w Ustrzykach Dolnych zebrał jakąś informację, to przesyłał ją do urzędu w Kielcach, a trwało to mniej więcej trzy lata. Po upływie tego czasu ktoś nagle stwierdzał: "o kurczę, tu była karuzela!". Oczywiście te pieniądze dawno zostały upłynnione na apartamenty i samochody - argumentował w "Debacie Jedynki" Jerzy Martini, członek prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT ma badać okres 2007-2015, czyli czasy rządów Platformy Obywatelskiej. - Tu można doszukiwać się czysto politycznego aspektu. W mojej opinii komisja powinna badać dłuższy okres, bo chyba każdy zgodzi się z tym, że te problemy nie skończyły się w październiku 2015 roku. Jest zmiana postawy, pojawiły się też nowe narzędzia quasi-systemowe, ale sprawa jest tak poważna, że powinna być pociągnięta do końca - stwierdził Łukasz Piechowiak, prezes Fundacji Krakowskie Przedmieście.

- Dla mnie aspekt polityczny jest naprawdę drugorzędny. Jeżeli udałoby się stwierdzić, jakie mechanizmy doprowadziły do rozszczelnienia systemu - przekonywał z kolei Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. - Pomysły związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym czy monitorowaniem dochodziły do ministerstwa finansów, pamiętam, jak były przedstawiane rozwiązania technologiczne funkcjonujące w innych krajach. Ja zadaję pytanie: dlaczego takich działań nie podejmowano i twierdzono, że system jest w pełni kontrolowany? - dodał ekspert.

Czy obniżenie stawki VAT mogłoby ograniczyć skalę wyłudzania podatku? Czym dokładnie jest system nazywany Jednolitym Plikiem Kontrolnym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Łukasz Piechowiak (prezes Fundacji Krakowskie Przedmieście), Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa),
Jerzy Martini (członek prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 17.25

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zaostrzenie kar poprawi ściągalność VAT?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 18:45
W 2015 roku na fikcyjnych fakturach Skarb Państwa stracił 82 mld złotych. Oszustów, którzy dokonali wyłudzeń na sumę 5 mld zł, udało się wykryć, ale odzyskano zaledwie nieco ponad 1 proc. tej kwoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłudzenia VAT. Specyfika Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 19:40
Zdaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego z polskiego systemu finansowego w ciągu ostatnich 10 lat zniknęło 200-250 mld zł. Czy w tym czasie mieliśmy do czynienia z wielkim "wesołym miasteczkiem" pełnym karuzel podatkowych? I dlaczego skala problemu jest tak duża?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropie wyłudzeń VAT. ”Biegniemy szybciej niż ci, którzy oszukują”

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 09:35
Osoby wyłudzające VAT uczą się, stosują nowe metody. Administracja musi za tym nadążać, m.in. w zakresie nowych narzędzi analitycznych - mówił prof. Tomasz Strąk z Ministerstwa Finansów .
rozwiń zwiń