Czas na rozmowę o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 18:43
Cztery dni debat między innymi o gospodarce, ekonomii, społeczeństwie obywatelskim i wartościach. W Warszawie, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej trwa kongres w "Polska Wielki Projekt". Tegoroczna edycja jest ósmą z kolei. Zgodnie z informacjami z oficjalnej strony kongresu, jego ideą jest "debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach". 
Audio
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska podczas uroczystości otwarcia kongresu
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska podczas uroczystości otwarcia kongresuFoto: PAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podczas tegorocznego kongresu "kluczem do rozmowy o Polsce są wartości". - W życiu społeczeństwa i narodu, wartości to fundamenty. To od nich zależy, w jakim kierunku rozwija się kraj, jaki model przyjmie. My kontynuując myśl "Solidarności" podkreślamy: republikanizm, propaństwowość i dobro wspólne - zaznaczył. 

Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, mówi, że "Polacy potrafią się jednoczyć między podziałami, kiedy mają wspólnego wroga definiowanego jako zewnętrzenego". - To pokazywała historia nie tylko Solidarności ale także wcześniej historia zaborów. Polacy świetni są we współpracy, świetnie budują społeczeństwo obywatelskie w okresie zagrożenia, kiedy trzeba walczyć konspiracyjnymi metodami - zaznacza gość Jedynki.  - Natomiast wiek XXI i obecna sytuacja, obecne podziały, w Polsce są znacznie głębsze niż te, które były w latach 80. Jednak spór ma też swoją wartość. Iluzją jest próba zakopywania podziałów, które są nie do zakopania - mówi Marcin Pasierbski. 

Krzysztof Bielak, prezes Młodych dla Polski, mówi, że "na pytanie czy społeczeństwo obywatelskie bardziej potrzebuje państwa czy państwo społeczeństwa obywatelskiego odpowiedź jest prosta: społeczeństwo obywatelskie powołuje i stara się być wyznacznikiem funkcjonowania państwa". - Pytanie, na ile obywatele są świadomi swoich praw i obowiązków, na ile świadomie angażują się nie tylko w życie polityczne ale też w oddolne inicjatywy. Jeżeli w wieku dorastania, młode osoby nie nasiąkną tym zaangażowaniem, później zarówno jakość życia politycznego ale także publicznego będzie na takim poziomie na jakim jest teraz - ocenia. 

Zdaniem Roberta Iwanickiego, prezesa Stowarzyszenia KoLiber, elementem, który mógłby ewentualnie spoić działania młodych pokoleń jest interes i konsekwencje, które z niego wynikają. - Jeżeli ten interes służy jednostkom, społeczeństwu, budowie dobrego, bezpiecznego państwa, które dba o interesy jednostek i umożliwia im swobodę nieskrępowanego działania, to jak najbardziej możemy ze sobą współpracować. Natomiast trzeba też pamiętać, że tutaj bardzo ważne są również kwestie ideowe - zaznacza.

Czy we Francji, Niemczech albo USA możemy mówić o tworzeniu przez młodych społeczeństwa obywatelsiego? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Polskie Radio jest patronem medialnym kongresu "Polska Wielki Projekt". 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Iwanicki (prezes Stowarzyszenia KoLiber), Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Krzysztof Bielak (prezes Młodych dla Polski) 

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 17.20

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Premier: Kongres Polska Wielki Projekt jest miejscem bezinteresownej rozmowy o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:56
- Kongres Polska Wielki Projekt jest bardzo otwartą inicjatywą. Kongres potrafi "wojować myślą" - powiedział w "Sygnałach dnia" premier Mateusz Morawiecki.  
rozwiń zwiń