X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czas na rozmowę o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 18:43
Cztery dni debat między innymi o gospodarce, ekonomii, społeczeństwie obywatelskim i wartościach. W Warszawie, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej trwa kongres w "Polska Wielki Projekt". Tegoroczna edycja jest ósmą z kolei. Zgodnie z informacjami z oficjalnej strony kongresu, jego ideą jest "debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach". 
Audio
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska podczas uroczystości otwarcia kongresu
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska podczas uroczystości otwarcia kongresuFoto: PAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podczas tegorocznego kongresu "kluczem do rozmowy o Polsce są wartości". - W życiu społeczeństwa i narodu, wartości to fundamenty. To od nich zależy, w jakim kierunku rozwija się kraj, jaki model przyjmie. My kontynuując myśl "Solidarności" podkreślamy: republikanizm, propaństwowość i dobro wspólne - zaznaczył. 

Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej, mówi, że "Polacy potrafią się jednoczyć między podziałami, kiedy mają wspólnego wroga definiowanego jako zewnętrzenego". - To pokazywała historia nie tylko Solidarności ale także wcześniej historia zaborów. Polacy świetni są we współpracy, świetnie budują społeczeństwo obywatelskie w okresie zagrożenia, kiedy trzeba walczyć konspiracyjnymi metodami - zaznacza gość Jedynki.  - Natomiast wiek XXI i obecna sytuacja, obecne podziały, w Polsce są znacznie głębsze niż te, które były w latach 80. Jednak spór ma też swoją wartość. Iluzją jest próba zakopywania podziałów, które są nie do zakopania - mówi Marcin Pasierbski. 

Krzysztof Bielak, prezes Młodych dla Polski, mówi, że "na pytanie czy społeczeństwo obywatelskie bardziej potrzebuje państwa czy państwo społeczeństwa obywatelskiego odpowiedź jest prosta: społeczeństwo obywatelskie powołuje i stara się być wyznacznikiem funkcjonowania państwa". - Pytanie, na ile obywatele są świadomi swoich praw i obowiązków, na ile świadomie angażują się nie tylko w życie polityczne ale też w oddolne inicjatywy. Jeżeli w wieku dorastania, młode osoby nie nasiąkną tym zaangażowaniem, później zarówno jakość życia politycznego ale także publicznego będzie na takim poziomie na jakim jest teraz - ocenia. 

Zdaniem Roberta Iwanickiego, prezesa Stowarzyszenia KoLiber, elementem, który mógłby ewentualnie spoić działania młodych pokoleń jest interes i konsekwencje, które z niego wynikają. - Jeżeli ten interes służy jednostkom, społeczeństwu, budowie dobrego, bezpiecznego państwa, które dba o interesy jednostek i umożliwia im swobodę nieskrępowanego działania, to jak najbardziej możemy ze sobą współpracować. Natomiast trzeba też pamiętać, że tutaj bardzo ważne są również kwestie ideowe - zaznacza.

Czy we Francji, Niemczech albo USA możemy mówić o tworzeniu przez młodych społeczeństwa obywatelsiego? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Polskie Radio jest patronem medialnym kongresu "Polska Wielki Projekt". 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Iwanicki (prezes Stowarzyszenia KoLiber), Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Krzysztof Bielak (prezes Młodych dla Polski) 

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 17.20

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: Kongres Polska Wielki Projekt jest miejscem bezinteresownej rozmowy o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:56
- Kongres Polska Wielki Projekt jest bardzo otwartą inicjatywą. Kongres potrafi "wojować myślą" - powiedział w "Sygnałach dnia" premier Mateusz Morawiecki.  
rozwiń zwiń