X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wysyp gangsterów celebrytów. Byli na bakier z prawem, a teraz piszą książki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 19:57
Na wniosek prokuratury policja zatrzymała najsłynniejszego świadka koronnego Jarosława S. pseudonim Masa. Zarzuca mu wyłudzenia kredytów bankowych, łapownictwo i powoływanie się na wpływy w policji. Zarzuty usłyszało także pięć innych osób, w tym funkcjonariusz policji i urzędnik celno-skarbowy z Łodzi.
Audio
  • Gangsterzy, którzy piszą książki (Debata Jedynki)
Od prawej: Artur Górski, Dariusz Loranty i Witold Gadowski
Od prawej: Artur Górski, Dariusz Loranty i Witold GadowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Masa dość często udzielał wywiadów, także radiowych i telewizyjnych, był bohaterem lub współautorem kilku książek o polskiej mafii.

Dziennikarz Aleksander Majewski uważa, że wersja pruszkowskiej mafii przedstawiona przez Jarosława S. mija się z prawdą. Dlatego zdecydował się na współpracę z innym mafiosem pseud. Chińczyk, żeby pokazać, jak bardzo jest nadużywana pozycja świadka koronnego. - Na razie słyszymy, że sprawy nie dotyczą jego statusu świadka koronnego, no ale być może prokuratura zwróci również uwagę na drugą stronę medalu - zauważa dziennikarz. Jego zdaniem, prokuratura powinna zweryfikować pewne sprawy z przeszłości.

Artur Górski, który z Masą napisał dziewięć książek, nie chce oceniać postępowania Jarosława S., ale - jego zdaniem - zarzuty postawiono po to, aby uzasadnić aresztowanie na trzy miesiące. Według niego, wątpliwości budzi zasadność niektórych zarzutów, a zwłaszcza zarzut korumpowania policjanta. - To był przyjaciel Masy, świadek na jego ślubie, więc nie trzeba go było korumpować anabolikami i opałem do kominka - mówi dziennikarz. Podkreśla, że dał - jak to określił - Jarkowi szansę zaistnienia w innej rzeczywistości. - Przestał być postrzegany jako były bandyta, jako świadek koronny, ale wkroczył do literatury - mówi gość Jedynki.

Były policjant Dariusz Loranty przyznaje pewną rację Arturowi Górskiemu. Nie wie, czy prokuraturze uda się wykazać związek przyczynowo-skutkowy między domniemaną łapówką, a postępowaniem policjanta. - Masa zaczął mnie w pewnym momencie wkurzać, bo zmienił swoją pozycję społeczną - mówi. Dla niektórych stał się autorytetem. Zwraca też uwagę, że zjawisko gangsterów celebrytów na Zachodzie było znane od dawna i tylko kwestią czasu było, kiedy przywędruje do Polski.

Czy to dziennikarze i współautorzy wypromowali byłych gangsterów? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Artur Górski (współautor książek Jarosława S. pseud. Masa), Aleksander Majewski (współautor książki mafiosa Jarosława Maringe, pseudonim Chińczyk), nadkomisarz Dariusz Loranty (emerytowany policjant)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 17.28

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy zabójstwa Andrzeja Kolikowskiego ps. „Pershing”

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:50
Do dzisiaj nie ustalono na czyje zlecenie „Pershing” został zabity. Andrzej Kolikowski został zamordowany w niedzielę 5 grudnia 1999 roku pobytu w Zakopanem. Na parkingu Hotelu Kasprowy oddało do niego strzały dwóch zamaskowanych mężczyzn. O zabójstwie „Pershinga” mówił w audycji Kulisy Spraw Dawid Sawicki - dziennikarz kryminalny, scenarzysta, reżyser cyklu dokumentalnego „Miasto gniewu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Legalizacja pieniędzy pochodzących z przestępstw

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 19:30
– Gdyby „Pershing” nie zginął pod koniec 1999 roku, dziś być może wytłaczałby płyty najbardziej znanych polskich artystów – powiedział w Kulisach Spraw Rafał Pasztelański, dziennikarz śledczy. Gość Polskiego Radia 24 mówił o tym, jak gangsterzy legalizowali swoje „interesy”, wychodząc z przestępczego półświatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gangi w latach 90. "Polska amfetamina zalewała świat"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 19:56
Narkotyki były, są i będą jednym z elementów nieuczciwego zarabiania pieniędzy przez grupy przestępcze. – To ogromny biznes, który przynosi olbrzymie pieniądze – mówił w audycji Kulisy Spraw Dawid Sawicki, dziennikarz kryminalny i reżyser filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń