Prezydent Niemiec w Polsce. Czy stosunki dwustronne są zadowalające?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 19:27
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier składa dwudniową wizytę w Polsce. To dobra okazją do oceny stosunków polsko-niemieckich. Historia naszego sąsiedztwa nie była łatwa, co wspominamy w kontekście stulecia odzyskania niepodległości.
Audio
  • Debata o stosunkach między Polską i Niemcami (Debata Jedynki)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (L) i prezydent Polski Andrzej Duda (P) podczas konferencji Polska i Niemcy w Europie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizowanej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Niemiecka para prezydencka rozpoczęła we wtorek dwudniową wizytę w Polsce
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (L) i prezydent Polski Andrzej Duda (P) podczas konferencji „Polska i Niemcy w Europie” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizowanej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Niemiecka para prezydencka rozpoczęła we wtorek dwudniową wizytę w Polsce Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak Polska i Niemcy reagują na wstrząsy w państwach Unii Europejskie, jak choćby zmiany rządów w Hiszpanii i Włoszech? Co dalej z gazociągiem Nord Stream 2? Jak, i czy tak samo, odczytujemy zagrożenie ze strony Rosji Putina? Czy na fundamentalnej dla Polski więzi NAT, także z winy Niemiec, pojawiła się niebezpieczna rysa?

Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS przyznaje, że Polska i Niemcy to są poważni partnerzy. - Trzeba przekonać do czegoś albo współpracować razem w imię jakiejś ważnej sprawy w Unii Europejskiej - zauważa. Jej zdaniem, Niemcy doskonale rozumieją nasze stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, czy aneksji Krymu, ale konsekwentnie realizują swój interes gospodarczy.

Marta Golbik z PO przytacza dane, z których wynika, że trzech na czterech Polaków i dwóch na trzech Niemców jest za tym, aby we wzajemnych relacja skupić się na teraźniejszości i przyszłości, a nie przeszłości. - I to jest, moim zdaniem, kluczem do rozmów o relacjach polsko-niemieckich - podkreśla. Przytacza słowa niemieckiego prezydenta, który powiedział, że obecnie więcej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzajemnego zaufania i czegoś na kształt poczucia "my", a nie "my przeciwko nim" lub "my przeciwko Brukseli".

Grzegorz Długi z Kukiz’15 zwraca uwagę, że Niemcom trzeba przypominać, że wartość eksportu do Polski jest większa niż do Rosji. Jego zdaniem, niemieckie media przedstawiają skrzywiony obraz Polski. - Media tak postępują ponieważ liberalne spojrzenie europejskie narzuciło taką narrację, że w Polsce strasznie się dzieje, demokracja jest pogrzebana, a naziści chodzą po ulicach - diagnozuje parlamentarzysta.

Posłuchaj całej debaty o stosunkach polsko-niemieckich.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Dorota Arciszewska-Mielewczyk (członek zarządu Klubu Parlamentarnego PiS, członek polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej), Marta Golbik (posłanka PO, wiceprzewodnicząca polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej), Grzegorz Długi (wiceprzewodniczący Klubu Poselskiego Kukiz’15, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Czytaj także

NATO - silne i skonsolidowane, czy nieskuteczne i podzielone?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 18:20
28 maja w Warszawie zakończyła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Czy Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie realnie zapewnić bezpieczeństwo swoim członkom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce. "Jesteśmy zwolennikami UE wolnych narodów i równych państw"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 17:32
- Jesteśmy zwolennikami Unii Europejskiej wolnych narodów i równych państw, a więc Europy, gdzie każde państwo ma swoje miejsce i taki sam głos jak inne państwa - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
rozwiń zwiń