Badania przesiewowe, to możliwość szybszego wykrywania chorób

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 18:53
W środę 6 czerwca przed siedzibą Polskiego Radia w Warszawie można było skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego słuchu zorganizowanego w ramach Programu "Po pierwsze zdrowie". W Mobilnych Centrach Słuchu wysokiej klasy specjaliści z dziedziny laryngologii, audiologii i foniatrii przeprowadzali badanie ucha videootoskopem i udzielali bezpłatnych porad.
Audio
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjne
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Program "Po pierwsze zdrowie" powstał z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego i jest realizowany przez Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. Wśród realizatorów programu są wiodące w Polsce towarzystwa naukowe, instytuty, zespoły ekspertów i inne jednostki ochrony zdrowia.

Równolegle przed gmachem Telewizji Polskiej można było skorzystać z porad periodontologów, okulistów, laryngologów, audiologów, foniatrów, kardiologów, urologów, chirurgów, hematologów, psychiatrów oraz dietetyków. 

Badanie przesiewowe w medycynie to rodzaj strategicznego badania, które przeprowadza się wśród osób nie mających objawów choroby zmierzającego do jej wykrycia i wczesnego leczenia w celu zapobieżenia poważnym następstwom choroby w przyszłości.

Prof. Henryk Skarzyński zapowiada, że w tym roku mobilne Centra Słuchu odwiedzą 30 miast. - Celem programu "Po pierwsze zdrowie" jest kreowanie postaw prozdrowotnych - wyjaśnia.

Zaś prof. Iwona Grabska-Liberek zwraca uwagę, że leczenie choroby w zaawansowanym stadium jest trudniejsze, a także dużo kosztowniejsze. - Tańsze i lepsze są badania przesiewowe - mówi.

Jakich osób i w jakim wieku dotyczą badania przesiewowe? Kiedy można je zacząć, a kiedy można skończyć?

Kiedy rozpocznie się "Lato z radiem" jego trasie będą towarzyszyli lekarze wielu specjalności, którzy będą prowadzili badania przesiewowe. Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Iwona Grabska-Liberek (okulista, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), prof. Henryk Skarżyński (otochirurg, specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisji: 17.26

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzki mózg nie przestaje zadziwiać naukowców

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:55
- Zrobiliśmy bardzo prosty eksperyment, a jego wyniki są niezwykłe, bo jak się okazuje kora słuchowa może się przestawić na wzrok - mówi psycholog, dr hab. Marcin Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz radzi, jak leczyć infekcje laryngologiczne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:30
Banalny ból ucha, gardła czy nosa może skutecznie obrzydzić nam dzień. Wtedy zamiast samemu się leczyć lepiej pójść po poradę do specjalisty laryngologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 20:13
Z powodu hałasu ponad 13 procent polskiego społeczeństwa ma kłopoty ze zdrowiem.
rozwiń zwiń