X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coraz większe rozdźwięki między USA i Europą

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 18:56
Rola Stanów Zjednoczonych w kształtowaniu światowego ładu po II wojnie światowej jest bezdyskusyjna. W skrócie można powiedzieć, że Amerykanie krzewią demokrację i zasady wolnego rynku oraz - o ile to możliwe - gwarantują bezpieczeństwo na naszym globie. W dużej mierze USA realizują swe powołanie dzięki transatlantyckim więzom łączącym ich i Kanadę z Europą.
Audio
  • Debata o amerykańskiej polityce wobec Unii Europejskiej i Północnej Korei (Debata Jedynki)
Szczyt G7. Siedzi prezydent USA Donald Trump, a naprzeciwko stoi kanclerz Niemiec Angela Merkel
Szczyt G7. Siedzi prezydent USA Donald Trump, a naprzeciwko stoi kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: AP/EPA/JESCO DENZE

Dwa najnowsze wydarzenia skłaniają do stawiania pytań dokąd zmierzają Stany Zjednoczone pod rządami Donalda Trumpa. Fiasko szczytu G7, zakończonego rozdźwiękiem między USA a pozostałymi członkami grupy tak dużym, że Amerykanie wycofali swój podpis spod komunikatu końcowego. Drugie wydarzenie to amerykańsko-północnokoreański szczyt w Singapurze zakończony podpisaniem wspólnego dokumentu przez przywódcę wolnego świata i niekwestionowanego dyktatora o współpracy na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim.

- Prezydent Trump realizuje nieco inną niż ta, do której przyzwyczailiśmy się politykę, albo pozycję Stanów Zjednoczonych w świecie - mówi Paweł Grabowski z Kukiz’15. Wyjaśnia, że do tej pory miał wrażenie, że USA są częścią większej układanki światowej, sojuszy, współpracy militarnej i wojskowej. - Teraz prezydent Trump mówi, że jeśli coś nie będzie nam się opłacało, to nie będziemy tego robić - ocenia poseł. Zwraca uwagę, że coraz częściej pomija się Unię Europejską, jako podmiot międzynarodowy i to jest niepokojące.

Tomasz Latos z PiS podkreśla, że Unia Europejska jest podzielona przez swoje własne interesy największych krajów, które w dużym stopniu zajmują się problemami europejskimi. - W takich warunkach trudno będzie wypracować jednolity front działań na rzecz obrony interesów Unii Europejskiej, bo po prostu takich interesów nie ma. Są interesy poszczególnych państw - mówi poseł.

Jacek Protasiewicz z UED nie rozumie postępowania amerykańskiego prezydenta. Zgadza się z jego zastrzeżeniami, że członkowie NATO od lat za mało wydają na zbrojenia, ale w jego ocenie, to nie ma związku ze współpracą i nakładaniem ceł. - Tym bardziej, że z Europy do Ameryki sprzedawane są głównie dobra konsumpcyjne, w tym samochody - zauważa poseł.

Posłuchaj nagrania całej debaty, której uczestnicy oceniają również efekty spotkania w Singapurze.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Tomasz Latos (poseł PiS), Jacek Protasiewicz (wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL i UED), Paweł Grabowski (poseł Kukiz’15)

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 17.29

ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relacje USA-Europa. W co gra Donald Trump?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 19:51
- Nie mam wątpliwości, że mówimy o poważnych napięciach w relacjach transatlantyckich. Gdy prezydent Trump doszedł do władzy wielu naszych sojuszników usłyszało, że nie należy przywiązywać wagi do jego słów, ale do działań - tłumaczyła w audycji "Więcej Świata" Karen Donfried, dyrektor German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt w Singapurze. Grzegorz Ślubowski: Trump sporo ryzykuje

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 14:22
Donald Trump sporo ryzykuje spotykając się z Kim Dzong Unem i ogłaszając, że to jest właśnie ten przełom, że to jest moment, który zmieni świat i spowoduje, że będzie on bezpieczny - mówi Grzegorz Ślubowski, szef Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat komentuje spotkanie Trumpa z Kimem. "Położy kres ostatniemu konfliktowi z czasów zimnej wojny"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:49
Liderzy polityczni na całym świecie komentują historyczne spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. 
rozwiń zwiń