X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
Audio
  • Pożytki z domów dziennej opieki dla seniorów (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: thodonal88/Shutterstock.com

Prof. Józefina Hrynkiewicz podkreśla, że z dziennej opieki nad seniorami korzystają również rodziny. W czasie kiedy seniorzy są pod opieką członkowie rodzin mogą zająć się innymi sprawami, choćby pracą zawodową. - To jest tak ważne, żeby osoby mieszkające z osobami starszymi, opiekujące się osobami starszymi mogły spokojnie pracować - mówi socjolog. W roku 2017 rząd przekazał na politykę senioralną ponad 16 mln złotych. Docelowo ma być w domach dla seniorów 240 tysięcy miejsc.

Działaczka Marzena Rudnicka wskazuje, że liderem polityki senioralnej powinny być samorządy, a nie np. organizacje pozarządowe. Bo one są, a za chwilę może ich nie być. Opowiada, jak jej organizacja działa na rzecz seniorów i jakie rozwiązanie znalazła na tworzenie domów opieki dziennej. Jeszcze przed otwarciem domów lista chętnych była dłuższa niż liczba miejsc. - To pokazało, jak takie placówki są potrzebne w gminach wiejskich i jak ci seniorzy zaczęli się podnosić na zdrowiu fizycznym i psychicznym - mówi.

Agnieszka Kurach opowiada, jak działa jej dom pobytu dziennego w Błoniu. Zajmują się tam osobami nie tylko starszymi, ale również chorymi na Alzheimera, czy po udarach. - Mamy bardzo liczny wolontariat wśród osób 60+ - zwraca uwagę.

Czy w dużtym mieście łatwiej, czy trudnej skorzystać przez seniora z opieki? Posłuchaj całej debaty o polityce senioralnej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog z UW, posłanka PiS), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Agnieszka Kurach (dyrektor dziennego domu Senior+ w Błoniu)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesamodzielność i niepełnosprawność a rodzaje wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:58
Niepełnosprawni to nie tylko ci, którzy są ułomni od urodzenia. To także osoby, które w wyniku zdarzeń losowych stały się niepełnosprawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność seniorów to powszechny problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:00
Trzy na dziesięć osób w wieku powyżej 80 lat doświadczają samotności i izolacji, jedna na dziesięć czuje się samotna często, a nawet zawsze - wynika z badania "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+" zrealizowanego dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Senior ON". Integracja międzypokoleniowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:44
Polski Czerwony Krzyż organizuje specjalne warsztaty pod hasłem "Jak dogadać się z wnukiem?". Dziś są to specjalnie organizowane zajęcia, a kiedyś – ludzki odruch.
rozwiń zwiń