Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
Audio
  • Pożytki z domów dziennej opieki dla seniorów (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: thodonal88/Shutterstock.com

Prof. Józefina Hrynkiewicz podkreśla, że z dziennej opieki nad seniorami korzystają również rodziny. W czasie kiedy seniorzy są pod opieką członkowie rodzin mogą zająć się innymi sprawami, choćby pracą zawodową. - To jest tak ważne, żeby osoby mieszkające z osobami starszymi, opiekujące się osobami starszymi mogły spokojnie pracować - mówi socjolog. W roku 2017 rząd przekazał na politykę senioralną ponad 16 mln złotych. Docelowo ma być w domach dla seniorów 240 tysięcy miejsc.

Działaczka Marzena Rudnicka wskazuje, że liderem polityki senioralnej powinny być samorządy, a nie np. organizacje pozarządowe. Bo one są, a za chwilę może ich nie być. Opowiada, jak jej organizacja działa na rzecz seniorów i jakie rozwiązanie znalazła na tworzenie domów opieki dziennej. Jeszcze przed otwarciem domów lista chętnych była dłuższa niż liczba miejsc. - To pokazało, jak takie placówki są potrzebne w gminach wiejskich i jak ci seniorzy zaczęli się podnosić na zdrowiu fizycznym i psychicznym - mówi.

Agnieszka Kurach opowiada, jak działa jej dom pobytu dziennego w Błoniu. Zajmują się tam osobami nie tylko starszymi, ale również chorymi na Alzheimera, czy po udarach. - Mamy bardzo liczny wolontariat wśród osób 60+ - zwraca uwagę.

Czy w dużtym mieście łatwiej, czy trudnej skorzystać przez seniora z opieki? Posłuchaj całej debaty o polityce senioralnej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog z UW, posłanka PiS), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Agnieszka Kurach (dyrektor dziennego domu Senior+ w Błoniu)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Czytaj także

Niesamodzielność i niepełnosprawność a rodzaje wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:58
Niepełnosprawni to nie tylko ci, którzy są ułomni od urodzenia. To także osoby, które w wyniku zdarzeń losowych stały się niepełnosprawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność seniorów to powszechny problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:00
Trzy na dziesięć osób w wieku powyżej 80 lat doświadczają samotności i izolacji, jedna na dziesięć czuje się samotna często, a nawet zawsze - wynika z badania "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+" zrealizowanego dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Senior ON". Integracja międzypokoleniowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:44
Polski Czerwony Krzyż organizuje specjalne warsztaty pod hasłem "Jak dogadać się z wnukiem?". Dziś są to specjalnie organizowane zajęcia, a kiedyś – ludzki odruch.
rozwiń zwiń