Susza w Polsce: 4 mln ha upraw idą na straty. Będzie gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:59
Lato astronomiczne rozpoczęło się 21 czerwca, ale lato klimatyczne trwa w Polsce już od dwóch miesięcy. To miesiące ubogie w opady. Co to oznacza dla rolników? Jak należy im pomóc? Czy ceny żywności pójdą w górę? Czy rolnictwo innych krajów również jest bezradne wobec pogody? O tym debatowali goście audycji: prof. Andrzej Kowalski i Mirosław Maliszewski.
Audio
  • Susza. Czy ceny żywności pójdą w górę? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dla części rolników, szczególnie z województw lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, sytuacja jest rzeczywiście bardzo groźna. Jeśli popatrzymy na wszystkie uprawy jare, te straty są już w wielu województwach na poziomie 75 proc.

Prof. Andrzej Kowalski powiedział, że sytuację mogą uratować regularne łagodne deszcze. - Jeżeli będą to gwałtowne krótkotrwałe nawałnice, to przyniosą nie poprawę a pogorszenie sytuacji. Potrzeba nam nie gwałtownych opadów, a tzw. trzydniówki. Polska jest uboga w wodę. To wynika oczywiście z położenia geograficznego, ale i wieloletnich zaniedbań, które do tej pory trwają - przyznał.

Mirosław Maliszewski zwrócił uwagę, że co prawda rolnicy mają alternatywne źródła wody, ale nie są one dostępne dla wszystkich.– Są nowoczesne urządzenia, które pomagają z tym walczyć. One co prawda nie magazynują wody, tylko sięgają do wody, która znajduje się pod ziemią. Ale i tak nie wszyscy mogą te urządzenia posiadać, bo są kosztowne i wymagają uzyskania pozwolenia, więc ta woda nie jest dla wszystkich dostępna – powiedział poseł PSL.

Według Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa od początku kwietnia do końca maja w ponad 90 proc. polskich gmin zanotowano suszę zagrażającą uprawom rolnym. Susza dotknęła 4 mln ha spośród 14 mln ha upraw. To oznacza spadek plonów obecnie szacowany na 20 proc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Andrzej Kowalski (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB), Mirosław Maliszewski (Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, poseł PSL)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 17.25

abi

Czytaj także

Prezydent proponuje 15 pytań w referendum ws. konstytucji. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 13:00
We wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda, przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby paść w referendum konsultacyjnym ws. konstytucji. O sprawie mówili goście audycji "Tydzień kontra tydzień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izolacja, dialog czy dialog pozorowany? Relacje Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 18:38
W jakich relacjach jest Polska z Unią Europejską? Czy kwestia praworządności jest tylko przykrywką w sporze Polski z Komisją Europejską? O tym rozmawiali goście "Debaty Jedynki": Maciej Szymanowski, Tomasz Grosse i Piotr Buras.
rozwiń zwiń