Afera reprywatyzacyjna. Na jakim etapie są prace komisji?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:44
- Każda pojedyncza sprawa to od kilku do kilkudziesięciu tomów akt, a adresów badamy obecnie ponad 200 - mówił o pracach komisji weryfikacyjnej jej członek Sebastian Kaleta. Temat reprywatyzacji prawdopodobnie zdominuje kampanię samorządową w Warszawie. W Jedynce pytamy, w jakim punkcie śledztwa jest komisja weryfikacyjna po roku pracy.
Audio
  • Afera reprywatyzacyjna. Na jakim etapie są prace komisji? (Debata Jedynki)
Warszawa
WarszawaFoto: Skitterphoto/Pixabay/Domena publiczna

Sebastian Kaleta wyjaśnia, że osoby zaangażowane w przejmowanie stołecznych nieruchomości działały według kilku schematów. - Na początku swoich prac komisja zajmowała się tym, jak wyglądała metoda na prokuratora, na osobę nieżyjącą, na podstawione osoby do transakcji. Teraz, wydając kilkadziesiąt decyzji, powoli wychodzimy z tego etapu. Widać coraz więcej zależności, dziś jesteśmy w stanie powiedzieć, w jaki sposób przepływała wiedza - mówi.

Działaczka obywatelskiej grupy śledczej występująca pod pseudonimem Katarzyna Warszawska wyjaśnia, że w aferze reprywatyzacyjnej kluczowy był 2006 rok. - Tak na dobrą sprawę wszystkie nitki prowadzą do jednego źródła, o którym teraz nie chcę mówić. Pewne grupy zaczęły działać w podziemiu, nie afiszowali się z tym, że odzyskują tyle nieruchomości. To racja, że mieli różne schematy działania. Myśmy oszacowali, że najczęstszą metodą poza kuratorem było przedstawianie dokumentu w postaci stwierdzenia nabycia spadku - wyjaśnia. Mówi też o przypadkach opisywanych w latach 2006-2008, kiedy to ubrani w garnitury bezdomni wysyłani byli do wydziałów ksiąg wieczystych, by wyrywać kartki lub podpalać dokumenty.

Jan Śpiewak z organizacji Wolne Miasto Warszawa przyznaje z kolei, że jest trochę zniecierpliwiony działaniami wokół afery reprywatyzacyjnej. - Komisja jest środkiem nadzwyczajnym, ciągle czekamy na ustawę reprywatyzacyjną, która rozwiąże ten problem systemowo i na przyszłego gospodarza Warszawy, który będzie korzystał ze swoich uprawnień i sam też będzie robić część roboty komisji weryfikacyjnej. Chciałbym, żeby działania prokuratorskie szły szybciej. Mamy dwie grupy w aresztach, część osób już wyszła na wolność. A co z całą resztą? Padały nazwiska osób na wysokich stanowiskach w rządzie, wysokich urzędników warszawskiego ratusza czy sędziów - argumentuje.

Co dzieje się w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej? Jaki był udział oficerów w aferze reprywatyzacyjnej? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Katarzyna Warszawska (obywatelska grupa śledcza zajmująca się reprywatyzacją), Sebastian Kaleta (komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji), Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 17.24

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy służby specjalne uczestniczyły w reprywatyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 19:20
Warszawska reprywatyzacja i szczegóły ujawnione podczas prac Komisji Reprywatyzacyjnej rodzą pytania, jak to możliwe, że przez tyle lat proceder wyłudzania mienia nie spotkał się z reakcją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki: nie sądzę, żeby prezydent Warszawy stawiła się dziś przed komisją

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 09:08
- Hanna Gronkiewicz-Waltz od dawna lekceważy nie tylko wszystkie organy powołane przez państwo, ale także swoje obowiązki - stwierdził na antenie Jedynki wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń