X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afera reprywatyzacyjna. Na jakim etapie są prace komisji?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:44
- Każda pojedyncza sprawa to od kilku do kilkudziesięciu tomów akt, a adresów badamy obecnie ponad 200 - mówił o pracach komisji weryfikacyjnej jej członek Sebastian Kaleta. Temat reprywatyzacji prawdopodobnie zdominuje kampanię samorządową w Warszawie. W Jedynce pytamy, w jakim punkcie śledztwa jest komisja weryfikacyjna po roku pracy.
Audio
  • Afera reprywatyzacyjna. Na jakim etapie są prace komisji? (Debata Jedynki)
Warszawa
WarszawaFoto: Skitterphoto/Pixabay/Domena publiczna

Sebastian Kaleta wyjaśnia, że osoby zaangażowane w przejmowanie stołecznych nieruchomości działały według kilku schematów. - Na początku swoich prac komisja zajmowała się tym, jak wyglądała metoda na prokuratora, na osobę nieżyjącą, na podstawione osoby do transakcji. Teraz, wydając kilkadziesiąt decyzji, powoli wychodzimy z tego etapu. Widać coraz więcej zależności, dziś jesteśmy w stanie powiedzieć, w jaki sposób przepływała wiedza - mówi.

Działaczka obywatelskiej grupy śledczej występująca pod pseudonimem Katarzyna Warszawska wyjaśnia, że w aferze reprywatyzacyjnej kluczowy był 2006 rok. - Tak na dobrą sprawę wszystkie nitki prowadzą do jednego źródła, o którym teraz nie chcę mówić. Pewne grupy zaczęły działać w podziemiu, nie afiszowali się z tym, że odzyskują tyle nieruchomości. To racja, że mieli różne schematy działania. Myśmy oszacowali, że najczęstszą metodą poza kuratorem było przedstawianie dokumentu w postaci stwierdzenia nabycia spadku - wyjaśnia. Mówi też o przypadkach opisywanych w latach 2006-2008, kiedy to ubrani w garnitury bezdomni wysyłani byli do wydziałów ksiąg wieczystych, by wyrywać kartki lub podpalać dokumenty.

Jan Śpiewak z organizacji Wolne Miasto Warszawa przyznaje z kolei, że jest trochę zniecierpliwiony działaniami wokół afery reprywatyzacyjnej. - Komisja jest środkiem nadzwyczajnym, ciągle czekamy na ustawę reprywatyzacyjną, która rozwiąże ten problem systemowo i na przyszłego gospodarza Warszawy, który będzie korzystał ze swoich uprawnień i sam też będzie robić część roboty komisji weryfikacyjnej. Chciałbym, żeby działania prokuratorskie szły szybciej. Mamy dwie grupy w aresztach, część osób już wyszła na wolność. A co z całą resztą? Padały nazwiska osób na wysokich stanowiskach w rządzie, wysokich urzędników warszawskiego ratusza czy sędziów - argumentuje.

Co dzieje się w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej? Jaki był udział oficerów w aferze reprywatyzacyjnej? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Katarzyna Warszawska (obywatelska grupa śledcza zajmująca się reprywatyzacją), Sebastian Kaleta (komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji), Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 17.24

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy służby specjalne uczestniczyły w reprywatyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 19:20
Warszawska reprywatyzacja i szczegóły ujawnione podczas prac Komisji Reprywatyzacyjnej rodzą pytania, jak to możliwe, że przez tyle lat proceder wyłudzania mienia nie spotkał się z reakcją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki: nie sądzę, żeby prezydent Warszawy stawiła się dziś przed komisją

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 09:08
- Hanna Gronkiewicz-Waltz od dawna lekceważy nie tylko wszystkie organy powołane przez państwo, ale także swoje obowiązki - stwierdził na antenie Jedynki wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń