Wspólnota europejska jest coraz mniej wspólna?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 19:08
Rozpaczliwe szukanie ratunku choćby w kwestii imigrantów powoduje kruszenie i tak już nadwyrężonej europejskiej solidarności. Do czego to może prowadzić, pokazali Brytyjczycy.
Audio
  • Sprawa solidarności Unii Europejskiej (Debata Jedynki)
Polska wyróżnia się wysokim procentem wykorzystania środków unijnych, zaakceptowanych przez Komisję Europejską
Polska wyróżnia się wysokim procentem wykorzystania środków unijnych, zaakceptowanych przez Komisję EuropejskąFoto: Shutterstock

Unia Europejska targana jest wewnętrznymi sprzecznościami. Część problemów, z którymi nie umie sobie poradzić sama – sprokurowała. Kto burzy unijną solidarność od wewnątrz, a może od zewnątrz?

Odpowiedzi na to pytanie starała się udzielić Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości. - Unia jest targana wieloma kryzysami. Trzeba pamiętać, że Unia Europejska jest po to, by chronić zwykłe szczęście obywateli. Dziś widzimy, że obywatele w UE już nie czują się bezpiecznie. Z jednej strony kryzys migracyjny i demografia, a z drugiej terroryzm i kwestia granic - powiedziała.

Marta Golbik z PO uważa, że za rozpad solidarności UE odpowiadają same państwa członkowskie. - Unia Europejska jest wspólnotą pewnych zasad, których przestrzegamy, ale również wspólnotą państw, które nie mają granic. W związku z tym wszystkie zagrożenia, które pojawiają się z zewnątrz wobec Unii są naszymi wspólnymi zagrożeniami - przyznała.

Piotr Apel z Kukiz’15 stwierdził, że przyczyn problemu europejskiej solidarności nie szukamy we właściwych miejscach. – Cały czas mówimy tylko o łataniu dziury, którą statek Europa złapał z napotkaną rzeczywistością. Jedną z przyczyn jest uzyskiwanie dużych pieniędzy przez duże korporacje w Afryce, wspieranie tych dużych firm przez wszystkie europejskie rządy. Nie patrzymy na to, co spowodowało tak duży napływ ludności afrykańskiej do Europy - powiedział.

Solidarność pojmowana jako wspólnota działań, podyktowana wspólnotą interesów, jest jedną z osi - oprócz czterech swobód przepływu towaru, usług, kapitału i osób - wokół której ukonstytuowała się Unia Europejska.

Zapraszamy do wysłuchania całej Debaty.  

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Piotr Apel (Kukiz'15), Izabela Kloc (PiS), Marta Golbik (PO)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 17.24

abi

Czytaj także

Coraz większe rozdźwięki między USA i Europą

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 18:56
Rola Stanów Zjednoczonych w kształtowaniu światowego ładu po II wojnie światowej jest bezdyskusyjna. W skrócie można powiedzieć, że Amerykanie krzewią demokrację i zasady wolnego rynku oraz - o ile to możliwe - gwarantują bezpieczeństwo na naszym globie. W dużej mierze USA realizują swe powołanie dzięki transatlantyckim więzom łączącym ich i Kanadę z Europą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izolacja, dialog czy dialog pozorowany? Relacje Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 18:38
W jakich relacjach jest Polska z Unią Europejską? Czy kwestia praworządności jest tylko przykrywką w sporze Polski z Komisją Europejską? O tym rozmawiali goście "Debaty Jedynki": Maciej Szymanowski, Tomasz Grosse i Piotr Buras.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza w Polsce: 4 mln ha upraw idą na straty. Będzie gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:59
Lato astronomiczne rozpoczęło się 21 czerwca, ale lato klimatyczne trwa w Polsce już od dwóch miesięcy. To miesiące ubogie w opady. Co to oznacza dla rolników? Jak należy im pomóc? Czy ceny żywności pójdą w górę? Czy rolnictwo innych krajów również jest bezradne wobec pogody? O tym debatowali goście audycji: prof. Andrzej Kowalski i Mirosław Maliszewski.
rozwiń zwiń