Dla kogo start upy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 18:16
Czy młodzi się interesują się nowymi modelami biznesowymi, tzw. start upami? O tym debatowali goście Debaty Jedynki: Patrycja Serafin (NZS), Aleksandra Adamowicz (Forum Młodych Konfederacji Lewiatan), Mateusz Szymański (Komisja Młodych NSZZ "Solidarność").
Audio
Uczestnicy środowej Debaty Jedynki
Uczestnicy środowej "Debaty Jedynki"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Start up" w ostatnim czasie jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Najkrócej mówiąc, chodzi o to, by aby rozpocząć działalność gospodarczą należy wykazać się inicjatywą. Oczywiście potrzebne jest też wsparcie. W Polsce preferowana jest działalność innowacyjna związana z nowoczesnymi rozwiązaniami. Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że dofinansowanie otrzyma 400 start upów.

Patrycja Serafin powiedziała, że młodzi są bardzo zainteresowani modelami biznesowymi. – Studiuję na wydziale ekonomicznym, obserwuję jak wygląda cała sytuacja i widzę, że wśród moich znajomych jest wiele osób podejmujących takie działania. Widzę, że w start upach chodzi o innowacyjność i o technologie, dlatego tymi modelami biznesowymi interesuje się głównie młodzież z uczelni technicznych – przyznała.

Minimum 25 proc. start upów, które będą uczestniczyć w tym programie ma być wyodrębnione w dziesięciu obszarów, tzw. obszarów perspektywicznych, np. sztuczna inteligencja, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasto, czy technologie kosmiczne. – To nie są terminy bliskie każdemu – powiedziała Aleksandra Adamowicz. – Te wszystkie dziedziny są perspektywiczne, ale należy się zastanowić, czy w ogóle mamy w Polsce potencjał – przyznała.

Z kolei Mateusz Szymański zaleca pewną ostrożność. - Generalnie, jeśli mówimy o start upach i zaczynaniu działalności gospodarczej, to widzimy szereg zachęt finansowych na projekty, które są bardzo ryzykowne. Są statystyki, które mówią, że 9 na 10 start upów nie wypali – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Patrycja Serafin (NZS), Aleksandra Adamowicz (Forum Młodych Konfederacji Lewiatan), Mateusz Szymański (Komisja Młodych NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 17.24

abi

Czytaj także

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajęcia komornicze - co wolno komornikowi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 17:00
Pensja, emerytura, renta to dochody łatwe do zajęcia przez komornika, ale nie w całości. Ile więc komornik może z nich zabrać?
rozwiń zwiń