Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 18:00
Często słyszy się, że polska Marynarka Wojenna jest w ruinie, powoli tonie, wymaga przebudowy. Nawet pojawiają się sugestie, że należy ją zlikwidować. Jaki jest faktyczny stan polskich sił morskich? Debatowali o tym goście Jedynki: Jacek Bartosiak, Marek Świerczyński i kmdr. por. rezerwy Maksymilian Dura.
Audio
  • Jaki jest stan polskiej Marynarki Wojennej? (Debata Jedynki)
Parada morsko-lotnicza na wodach Zatoki Gdańskiej
Parada morsko-lotnicza na wodach Zatoki GdańskiejFoto: PAP/Roman Jocher

- Mam pełną świadomość, że Marynarka Wojenna potrzebuje odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Jestem przekonany, że to zadanie uda się zrealizować i na czterechsetlecie bitwy oliwskiej będzie nowa infrastruktura i będą nowe jednostki z nowoczesnym uzbrojeniem – mówił prezydent Andrzej Duda 24 czerwca w Gdyni w dniu święta Marynarki Wojennej.  

W odpowiedzi na głosy optujące za likwidacją polskiej Marynarki Wojennej nasuwa się pytanie, czy Polska w ogóle jej potrzebuje. – Powinniśmy pytać nie czy, ale jaką. Jeżeli nie będziemy chronić jednostek pływających to zawsze znajdzie się sposób, by nam te jednostki zająć i nie dopuścić, by wpływały do naszych portów. Przykładów na to, że Marynarka Wojenna jest potrzebna, jest dużo więcej – mówił Maksymilian Dura.

Marek Świerczyński zgodził się ze zdaniem przedmówcy i dodał, że kiedyś Polacy byli rzeczywiście bardzo sceptycznie nastawieni do ochrony morskiej, ale to już się zmienia. – Polska stawia na morze. Szczycimy się, że mamy nowoczesny terminal kontenerowy w Gdańsku, mamy gazoport w Świnoujściu, za chwilę będziemy budować gazociąg, którego dojście również będzie na wybrzeżu. Musimy te instalacje chronić, ale musimy też – jako jeden z największych członków NATO obsłużyć sojusz – powiedział Marek Świerczyński.    

- Nawet najpotężniejsze państwa mają problem z tym, żeby starczyło pieniędzy na wszystkie wyzwania – usprawiedliwiał stan polskiej Marynarki Wojennej Jacek Bartosik. – My bezwzględnie jej potrzebujemy. Natomiast musimy zadać pytanie, do jakich zadań jej potrzebujemy. Poza tym możemy stopniować potrzeby. Nie potrzebujemy lotniskowców ani oceanicznej floty, bo nie jesteśmy państwem oceanicznym – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jacek Bartosiak (Fundacja Pułaskiego), Marek Świerczyński (Polityka Insight), komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura (portal Defence24).

Data emisji: 5.07.2018

Godzina emisji: 17.25

abi/gs

Czytaj także

Instruktor WOPR: polskie rzeki nie nadają się do kąpieli

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 12:57
- Jest to efekt pięknej pogody, która jest katalizatorem do coraz większej ilości ofiar - tak tragiczne statystyki dot. utonięć w polskich zbiornikach wodnych ocenia Jerzy Burski, instruktor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Święcicki: Polska może zostać ukarana za łamanie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:51
- Dynamika wydarzeń w Komisji Europejskiej była samoistna. Już przedtem zanosiło się, że takie postanowienie Komisja Europejska wyda - mówił w audycji "W samo południe" Marcin Święcki, poseł Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Marcin Smolik: wyniki tegorocznych matur na poziomie z lat poprzednich. Lepiej wypadł język polski, słabiej matematyka

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 13:14
- Wyniki tegorocznych matur były podobne jak w latach poprzednich. Wychodzimy z założenia, że maturę powinni zdać Ci, którzy się do niej dobrze przygotowali. Większy odsetek zdających to absolwenci liceów – mówi w audycji "W samo południe" dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
rozwiń zwiń