X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szokujący raport NIK o umowach gazowych. Kto za nie odpowie?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 19:22
Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że negocjacje z Gazpromem za czele których stał Waldemar Pawlak, były prowadzone w formie dyktatu, a kontrakt na dostawę gazu był podpisany w skrajnie niekorzystnej formule cenowej. Okazuje się, że Polska nie musiała podpisywać tego dokumentu w perspektywie budowy gazociągu w Świnoujściu. W efekcie złamane zostały reguły Unii Europejskiej, obowiązujące w takich sytuacjach. Dlaczego do tego doszło?
Audio
  • Raport NIK na temat niekorzystnych umów z Gazpromem (Debata Jedynki)
W jaki sposób władze Gazpromu zareagują na decyzję PGNiG o nieprzedłużaniu traktatu jamalskiego?
W jaki sposób władze Gazpromu zareagują na decyzję PGNiG o nieprzedłużaniu traktatu jamalskiego?Foto: IgorGolovniov / Shutterstock.com

- Trudno rozpatrywać sytuację w kontekście warunków ekonomicznych. Należałoby postawić się w sytuacji polskich negocjatorów, którzy według Najwyższej Izby Kontroli byli źle przygotowani do tych rozmów. Nie było instrukcji negocjacyjnej. To nie są łatwe dyskusje, to jest trudna, wielogodzinna batalia. Mimo, że w planach była budowa terminalu w Świnoujściu, to w przeciwieństwie do pozostałych państw, nie negocjowaliśmy rabatów - powiedział Wojciech Jakóbik, z BiznesAlert.pl

Polscy negocjatorzy nie skorzystali również z pomocy Komisji Europejskiej, która ma prawo egzekwować realizację przepisów antymonopolowych Unii Europejskiej. Mimo, że warunki kontraktu zawartego z Gazpromem zostały poprawione, to ostatecznie w dalszym ciągu był on niekorzystny dla Polski.

- Można tylko spekulować, dlaczego nie negocjowaliśmy zgodnie z naszą wagą. Sprawę wyjaśnia prokuratura i to ten organ powinien znaleźć odpowiedź na to pytanie. Mając terminal, mając innych dostawców, mieliśmy wolność wyboru. Zdania w rządzie, dotyczące sposobu negocjacji też były podzielone. Rosjanie wykorzystali to zamieszanie, uzyskując warunki na których tracą dziś przede wszystkim polscy podatnicy - dodał Wojciech Jakóbik

Wydarzenia z 2009 roku, które przyczyniły się w efekcie do niekorzystnego podpisania umowy z Gazpromem, doskonale pamięta Przemysław Zaleski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. - Pierwsza instrukcja była zupełnie inna od tych, o których decydował Waldemar Pawlak. Zakładała ona zakup takiej ilości gazu, która była rzeczywiście konieczna, a kontrakt miał być przedłużony tylko do roku 2014. Wszystko potoczyło się inaczej. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że Waldemar Pawlak prezentował stanowisko strony rosyjskiej, stojąc na czele polskiego zespołu negocjacyjnego - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl), Przemysław Zaleski (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 17.25                                        

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europa uzależnia się jeszcze bardziej od rosyjskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 19:09
Determinacja naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów zmierzających do finalizacji projektu Nord Stream II jest niebywała. Inwestorzy mają już wszystkie, niezbędne pozwolenia i mogą przystąpić do budowy gazociągu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólnota europejska jest coraz mniej wspólna?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 19:08
Rozpaczliwe szukanie ratunku choćby w kwestii imigrantów powoduje kruszenie i tak już nadwyrężonej europejskiej solidarności. Do czego to może prowadzić, pokazali Brytyjczycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Przemysław Zaleski: negocjatorzy w Polsce praktycznie oddali pole Gazpromowi

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 13:49
- Protokoły i instrukcje są utajnione, ale z informacji, do których docierałem wynikało, że pierwsze instrukcje, jakie dostał zespół negocjacyjny, były odmienne od kroków, które były potem realizowane. Te instrukcje w pewnym momencie zostały zdjęte - mówił w audycji "W samo południe" dr Przemysław Zaleski, ekspert od spraw bezpieczeństwa energetycznego z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń