Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 18:30
11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
Audio
  • Dyskusja o pojednaniu polsko-ukraińskim (Debata Jedynki)
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec w szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wieś
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec w szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wieśFoto: PAP/Jacek Turczyk

W latach komunizmu depolonizacje Wołynia zakończono definitywnie. Do czasów obecnych władze obu narodów nie umiały doprowadzić do pojednania mimo sympatii i poparcia niepodległościowych dążeń Ukrainy. Czy w obliczu coraz bardziej agresywnych poczynań Rosji powinniśmy doprowadzić do pojednania za wszelką cenę?

Małgorzata Gosiewska (PiS) podkreśla, że to co wydarzyło się na Ukrainie, to nie była sąsiedzka bijatyka. - To była zorganizowana i wcześniej zaplanowana oraz przygotowana zagłada ludzi polskiego pochodzenia - mówi posłanka.

Marcin Święcicki (PO) wskazuje, że co światlejsi Ukraińcy uznają zbrodnię dokonaną na niewinnej ludności. - W akcjach odwetowych zginęło znacznie mniej Ukraińców niż tych sto tysięcy Polaków, choć też trudno usprawiedliwiać zabijanie kobiet i dzieci - podkreśla poseł.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) zarzucił posłance Gosiewskiej i posłowi Święcickiemu, że relatywizują historię, czym wywołał gwałtowny protest obu rozmówców. - Uniemożliwianie krytykowania banderyzmu jest wspieraniem banderyzmu - oświadczył poseł.

Wysłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Małgorzata Gosiewska (posłanka PiS, wiceprzewodnicząca sejmowych Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Łączności z Polakami za Granicą), Marcin Święcicki (poseł PO, członek sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej), Grzegorz Długi (przewodniczący klubu poselskiego Kukiz’15, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 17.28

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 06:00
- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN o największym śledztwie ws. zbrodni wołyńskiej: możliwe jest skuteczne oskarżenie sprawców

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 09:17
Ustalenie sprawstwa niektórych członków OUN-UPA, odpowiedzialnych za dokonywanie zbrodni wołyńskiej, jest prawdopodobne - podaje prokuratura IPN w informacji o największym śledztwie ws. rzezi Polaków na Wołyniu. W ocenie IPN możliwe jest też skuteczne oskarżenie sprawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: chcemy dobrych relacji z Ukrainą, ale nie możemy odpuścić historii tragedii wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 09:08
- Chcemy bardzo dobrych relacji z Ukrainą, ale jako kraj nie możemy odpuścić, i nie możemy historii tragedii bardzo wielu Polaków złożyć na ołtarzu polsko-ukraińskiego porozumienia - mówił w poniedziałek w radiowej Jedynce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin
rozwiń zwiń