X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obchody 550 lat polskiego parlamentaryzmu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 18:41
Pamiętne wydarzenie miało miejsce 9 października 1468 roku. Wtedy właśnie zwołany został pierwszy dwuizbowy sejm w Piotrkowie Trybunalskim. Rocznica była okazją do zorganizowania Zgromadzenia Narodowego, które odbyło się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkanie wpisało się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Orędzie do zebranych na uroczystości wygłosił prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Uroczystości z okazji 550 rocznicy parlamentaryzmu Rzeczypospolitej (Debata Jedynki)
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne
Sejm. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Wierzę głęboko, że my Polacy, wielki i mądry naród obywatelski będziemy umieli z dziedzictwa 550 lat sejmowania czerpać natchnienie i inspirację. Wierzę, że razem zapiszemy kolejne, wspaniałe karty w dziejach ojczystych - mówił podczas zgromadzenia prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu nie zabrakło głosów sprzeciwu. Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim zbojkotowali m.in. posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Na uroczystościach pojawili się przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale szybko opuścili miejsce wydarzenia. Nie zawiedli jedynie posłowie Kukiz 2015 oraz partia rządząca Zjednoczona Prawica.

- To pierwsze tego typu Zgromadzenie Narodowe na przestrzeni lat, które odbyło się w niepełnym składzie. Wydarzenie pokazuje jak głęboki kryzys polityczny i parlamentarny panuje w Polsce. Różnice światopoglądowe, programowe, spory przedtem były równie silne, ale nigdy nie dochodziło do takiej sytuacji, która pokazuje, że w Polsce nie dzieje się najlepiej. Mamy rocznicę i apel prezydenta Dudy, że parlament powinien być miejscem debaty wszystkich ugrupowań, a tymczasem widzimy głęboki kryzys polityczny i brak szans na jego rozwiązanie. To jest bardzo smutny dzień - mówi dr Robert Sobiech z Collegium Civitas

Jak przekonuje Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, przyczyn tej sytuacji należałoby upatrywać przede wszystkim w kryzysie polskiej klasy politycznej. - Obserwując funkcjonowanie polskich partii politycznych, dostrzegam przypadkowość. Ich budowanie odbywa się w oparciu o negatywne mechanizmy doboru. Wybór pada raczej na wykonawców niż partnerów. To kompromitacja funkcjonowania systemu partyjnego i politycznego. U nas nie kształci się polityków, to ludzie z przypadku, którzy nie czują wspólnoty narodowej a jedynie partyjną - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: dr Robert Sobiech (socjolog, Collegium Civitas),  prof.Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet im.Jana Kochanowskiego)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Rzymkowski: chorobą polskiego parlamentaryzmu jest partyjniactwo

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 13:01
- Uważam, że sam sposób selekcjonowania kandydatów na listy wyborcze powinien być przejrzysty. Poprzeczka powinna być ustawiona wysoko. Parlamentarzysta musi posiadać walor intelektualny, ale również moralny - mówił poseł Kukiz '15 Tomasz Rzymkowski.
rozwiń zwiń