Kim będzie dziecko z puntu widzenia prawa? Nowy projekt Rzecznika Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 18:38
Rzecznik Praw Dziecka przedstawił projekt kodeksu rodzinnego. Jak mówił Marek Michalak, to przełom w myśleniu o dziecku i rodzinie, w której się wychowuje.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: reksik004/Pixabay

Projekt w jednym akcie prawnym reguluje prawo rodzinne w trzech obszarach: prawa materialnego, procesowego i prawa wykonawczego. - Projekt jest zwieńczeniem dziesięcioletniego urzędowania RPD i wieloletniej racy komisji. Jest pomyślany jako wywołanie dyskusji publicznej. Prawo rodzinne nie może powstać siłami jednej strony – powiedziała prof. Barbara Smolińska-Theissn, społeczny doradca RPD.

ciąża alkohol 1200.jpg
"Kocham. Nie piję". Alkohol w ciąży zabija

Okazuje się, że niektóre jego zapisy kodeksu mogą budzić wątpliwości niektórych środowisk, np. zapis definiujący dziecko jako istotę od poczęcia do pełnoletności. – Przyznam, że ta zmiana zaproponowana przez Rzecznika Praw Dziecka budzi największe kontrowersje, dlatego, że wprowadza bardzo niebezpieczne zmiany, które będą miały dalekosiężne negatywne skutki. Życie płodu zostaje zrównane z życiem kobiety i ma większą wartość niż życie kobiety – tłumaczyła Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji.

- W tym zapisie chodziło o to, by chronić dziecko nie w fazie zygoty, tylko wtedy, gdy jego życie jest zagrożone. Okres płodowy dziecka powinien być chroniony wtedy, gdy ona staje się szkodnikiem dla swojego dziecka – mówiła Mirosława Kątna, przewodnicząca komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Do tej pory definicja dziecka w kodeksie rodzinnym nie była uwzględniana. – Jedyna definicja, jaka była to w ustawie o RDP. Natomiast w konwencji praw dziecka określa się dziecko jako istotę ludzką do pełnoletności. Konwencja ustala granicę górną, ale nie ma granicy dolnej – powiedziała sędzia Agnieszka Rękas.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: sędzia Agnieszka Rękas (członek komisji kodyfikacyjnej przy Rzeczniku Praw Dziecka), prof. Barbara Smolińska-Theissn (społeczny doradca RPD, Akademia Pedagogiki Specjalnej), Mirosława Kątna (przewodnicząca komitetu Ochrony Praw Dziecka), Agnieszka Grzybek (Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER)

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 17.23

abi/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: burze są trudne do prognozowania, ponieważ jest to zjawisko lokalne

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 13:43
- Jeżeli nie mamy żadnej możliwości, żeby gdzieś się schronić, trzeba przykucnąć, złoczyć stopy i po prostu przeczekać - mówi Piotr Żurowski ze stowarzyszenia Skywarn Polska. Gość Jedynki opowiedział o częstotliwości burz w Polsce, systemie ostrzegania przed tym zjawiskiem pogodowym oraz sposobami ochrony przed nim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: interwencja na rynku rolniczym jest niezbędna, ale nie zastąpi wolnego rynku

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 13:43
- W ostatnich latach obserwujemy olbrzymie wahania na rynku. Rolnicy nie są w stanie się do nich dostosować - mówił w audycji "W samo południe" profesor Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Gość Krzysztofa Grzesiowskiego komentował sytuację w polskim rolnictwie oraz zapowiedź rządowego wsparcia dla tej gałęzi gospodarki.
rozwiń zwiń