X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czasu nie cofniesz, kiedy złamiesz kręgosłup

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 18:26
Co może się kryć pod taflą wody? Rocznie setki osób przekonuje się o tym, jak płytka może być wyobraźnia. Ruszyła akcja społeczna mająca na celu ostrzeżenie młodych osób przed tragicznymi w skutkach skokami do wody.
Audio
  • Płytka wyobraźnie, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AOMSIN/pixabay

Mimo kampanii i akcji ostrzegających przed zgubnymi skutkami nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą statystki dotyczące utonięć przyprawiają o dreszcze. Od początku kwietnia śmierć nad wodą, w wodzie i pod wodą poniosło 206 osób. Nie ma osobnych statystyk dotyczących skoków na tzw. główkę, ale szacuje się, że rocznie około 700 osób łamie w ten sposób kręgosłup. W tym roku doszło już do kilkudziesięciu takich wypadków w całej Polsce.

Co zrobić, żeby te statystyki nie były tak tragiczne?Grzegorz Mieleszko z WOPR radzi, żeby korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk. Takie kąpielisko jest zbadane przez ratowników pod kątem różnych zagrożeń np. potłuczonych butelek albo nieoczekiwanych uskoków. - Rocznie od 400 do 800 osób tonie i wszystkie te osoby wybierają miejsca dzikie, gdzie występują wszystkie możliwe zagrożenia - mówi ratownik.
Piotr Pawłowski z Fundacji Integracja opowiada, jak organizacja włącza się w akcję propagowania bezpiecznego korzystania z wody. - Czasu nie da się cofnąć w momencie kiedy ktoś łamie kręgosłup. Ja złamałem kręgosłup 36 lat temu w wieku 16 lat - mówi. Integracja od dwudziestu paru lat ostrzega, czy warto podejmować ryzyko skoków do wody. Piotr Pawłowski zwraca uwagę, że z roku na rok przypadków złamań kręgosłupa w wodzie jest coraz mniej, ale rośnie liczba złamań kręgosłupa wśród brawurowo jeżdżących motocyklistów.

Z jaką prędkością płynie woda w cofającej się fali morskiej? Na co trzeba nad woda uważać? Co trzeba robić na kąpielisku, a czego nie należy robić? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Piotr Pawłowski (prezes Fundacji Integracja), Grzegorz Mieleszko (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes WOPR: woda jest za zimna na kąpiele

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 08:00
Słoneczna pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą, ale - jak przekonuje WOPR - na kąpiele jest jeszcze za wcześnie. Niestety, są już pierwsze ofiary. Na dzikim kąpielisku w Tykocinie utonęło dwóch chłopców, 12-latek i 9-latek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownik: najbezpieczniejsze są kąpieliska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 11:18
- Pamiętajmy o tym, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem. Możemy z niej korzystać, jest to dobrodziejstwo natury, ale musimy uważać - mówi Michał Czernicki, rzecznik stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sinice w Bałtyku. Gdzie nie można się kąpać?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 08:01
Z powodu zakwitu sinic nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem. Ich namnażaniu sprzyja pogoda. 
rozwiń zwiń