Prędkość i brak wyobraźni to podstawowe przyczyny wypadków

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 18:09
Nie jest sztuką jeździć szybko. Sztuką jest jeździć bezpiecznie, żeby sobie i innym nie wyrządzić krzywdy. Niestety, z myśleniem za kierownicą, zwłaszcza wśród młodych kierowców, nie jest najlepiej, a polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitry Kalinovsky/shutterstock

Podinspektor Sławomir Czyżniak zwraca uwagę, że podstawową przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Gdyby ją ograniczyć, liczba wypadków zmniejszyłaby się. Niestety, ona cały czas rośnie. Ze statystyk wynika, że do najniebezpieczniejszych kierowców należą młodzi mężczyźni oraz różnego rodzaju kurierzy lub dostawcy, którzy goniąc czas naruszają wszelkie możliwe przepisy. - Rok 2018 w porównaniu z latami 2016 i 2017 jest zdecydowanie gorszy - mówi policjant. Jego zdaniem, w ostatnich latach poprawiła się infrastruktura drogowa.

Ratownik medyczny Roman Badach-Rogowski zauważa, że dla młodego człowieka obecnie nie jest dużym wysiłkiem finansowym kupienie starego auta typu BMW i jechanie nim "ile fabryka dała". W połączeniu z niewielkim jeszcze doświadczenie to gotowy przepis na wypadek. Zwraca też uwagę, że wśród kierowców jest niewielka wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy. - A często szybkość udzielenia pomocy ma znaczenie - mówi ratownik. Na przykład wystarczy ofiarę inaczej położyć, żeby zapobiec zgonowi w skutek uduszenia.

Jak powinniśmy zachować się widząc wypadek? Dlaczego do poważnych wypadków dochodzi w dni, w których warunki do jazdy są bardzo dobre? Czego powinno się uczyć kierowców podczas szkolenia? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: podinspektor Sławomir Czyżniak (zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji), Roman Badach-Rogowski (ratownik medyczny z Zielonej Góry)

Data emisji: 27.07.2018

Godzina emisji: 17.29

ag/pg


Czytaj także

Korytarz, który może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 14:48
W krajach bardziej ucywilizowanych motoryzacyjnie to norma, u nas nikt nawet o tym nie myśli. Chodzi o ułatwienie służbom dojazdu do ofiar wypadków, głównie drogowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te porady mogą uratować dziecku życie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 12:53
O czym powinni pamiętać dorośli przed wakacyjnymi wyjazdami? Jak zaplanować podróż i o czym pamiętać przy rozmieszczeniu bagażu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schorzenia kierowców groźne dla bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 19:30
Trzech na czterech Polaków dysponuje samochodem. Z badań wynika, że auta te nie stoją przed domami, tylko są często użytkowane. Okazuje się, że policja nie ma statystyk dotyczących przyczyn raptownego zjechania na przeciwny opas ruchu i kolizji.
rozwiń zwiń