Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:09
Uczestnikami Powstania byli nie tylko żołnierze, ale i cywile, którzy je wspomagali i ponieśli największe straty. Żołnierzy podziemia zginęło ok. 15 tysięcy, a cywilów, od niemowląt po starców, zginęło od 130 do 200 tysięcy osób.
Audio
  • Ludność cywilna podczas Powstania Warszawskiego (Debata Jedynki)
Groby uliczne - widoczna klęcząca dziewczynka. (Warszawa, 08.1944)
Groby uliczne - widoczna klęcząca dziewczynka. (Warszawa, 08.1944)Foto: NAC

Ci, którzy przeżyli, zostali wygnani z Warszawy, wielu poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie trafiło do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. To zapomniani bohaterowie walk o stolicę, ale też największa ich ofiara.


powstanie1.jpg
Powstanie Warszawskie serwis specjalny

- Ludność Warszawy oczekiwała, że coś się wydarzy, co więcej bardzo, tego pragnęła - mówi Małgorzata Bojanowska z Muzeum Dulag 121. Wywieszano flagi, śpiewano hymn i powstańcze piosenki.

- Żadne powstanie nie może się udać, ani nawet rozpocząć na dobre, jeśli nie ma poparcia ludności cywilnej - mówi prof. Janusz Odziemkowski. Podkreśla, że to podstawa wszelkich działań partyzanckich. Zwraca uwagę, że bez względu na różnice poglądów cieszyli się, że są wolni. Zaczęła działać pomoc sąsiedzka, ale był też chaos. Wskazuje, że powstanie wybuchło przedwcześnie i wiele rzeczy nie zaczęło funkcjonować. Według niego, dopiero w połowie sierpnia wszystko zaczęło działać normalnie.

Katarzyna Utracka z Muzeum PW przypomina, że już w pierwszych godzinach Hitler z Himmlerem wydali rozkaz zniszczenia miasta i wymordowania wszystkich jego mieszkańców. - Ten rozkaz od pierwszych dni powstania był skrupulatnie realizowany. Ten największy na Woli w dniach 5 - 7 sierpnia, gdzie dokonano ludobójstwa - mówi. Zginęło ok. 40 tysięcy, planowo mordowano całe rodziny.

Powstanie miało trwać kilka dni, góra tydzień, a trwało 63 dni. Powstańcy podkreślali, że bez cywilów nie daliby rady tak długo walczyć.

Czego doświadczyła ludność cywilna? Kim wysługiwali się Niemcy? Niemcy po kilku tygodniach uznali prawa kombatanckie powstańców. A który kraj nie uznał tych praw? Posłuchaj całej debaty.

<<Powstanie Warszawskie serwis specjalny >>

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Małgorzata Bojanowska (dyrektor Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie), Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW)

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 17.16

ag

 

 
 

Czytaj także

Mieczysław Janiszewski, przewodnik po Warszawie: 1 sierpnia jest warszawskim świętem zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 10:46
– Trzeba pogodzić się z tym, że nie jest moją winą ani zasługą, że los temu miastu, w sam środek lata, wpisał takie smutne święto - powiedział w "Sygnałach dnia" Mieczysław Janiszewski, przewodnik po stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ali"- czarnoskóry powstaniec warszawski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:09
W Powstaniu Warszawskim obok Polaków, udział brały inne grupy narodowościowe, w tym obywatele Słowacji, Węgier, Włoch, Gruzji, Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji. W grupie walczących z niemieckim okupantem znalazł się także czarnoskóry mężczyzna o psedudonimie "Ali", który był jedym przedstawicielem tej rasy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 16:40
Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
rozwiń zwiń