Alkoholizm w Polsce. Choroba sytemu czy jednostki?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 18:33
Blisko 680 tys. Polaków jest uzaleznionych od alkoholu. Statystycznie pijemy ponad 10 litrów mocnych trunków rocznie. Abstynencję i umiar wśród Polaków, promować ma Narodowy Program Trzeźwości. W jubileuszowym roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rówinież 100 dni trzeźwości na 100-lecie odzyskania Niepodległości.
Audio
  • Alkoholizm w Polsce. Choroba sytemu czy jednostki? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

- Alkohol w Polsce jest rozpowszechniony i skutki tego są bardzo opłakane, ale jest jednocześnie elementem naszego życia, z którym łatwo byłoby się rozstać. Biorąc pod uwagę wiedzę, wspartą profilaktyką a z drugiej strony odważnych polityków, którzy wezmą pod uwagę, że większość Polaków umiarkowanie spożywa alkohol, to w ślad za tym powinny pójść ograniczenia administracyjne - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

- Umiarkowanych abstynentów jest więcej niż ludzi nadużywających. Potrzebna jest troska samorządów, od których my powinniśmy się domagać tego, aby ta "mniejszość" nie niszczyła życia innym - przekonuje Krzysztof Wojcieszek, profesor PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych. 

Jednym z efektów wsparcia samorządów w tej kwestii jest m.in. wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w porze nocnej. - To nie jest tak, że wszystkie samorządy wprowadzą to ograniczenie w nocnych godzinach, nie pozostawiając stref w których wolno pić alkohol. Przykładem są chociażby bulwary w Warszawie, które w weekendy zamieniają się w pobojowisko - dodaje Krzysztof Brzózka.

Jak przekonuje Bogdan Urban, prezes Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich dla ludzi, którzy nadużywają alkoholu, pijąc szkodliwie i ryzykownie, nie ma żadnej oferty. - Te szkody są coraz większe, a to dlatego, że nikt na to nie reaguje. Widzę, jak wygląda to w rodzinach, z którymi się spotykam. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że alkoholizm to jest choroba systemu, a nie jednostki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Gość: Krzysztof Wojcieszek, (profesor PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych), Krzysztof Brzózka (dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Bogdan Urban, (prezes Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich) 

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

Czytaj także

"Zawsze przegrywałem walkę o trzeźwość ojca"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 13:37
- Kiedy zaczęła się moja historia z alkoholem, dostałem tytuł "Nocny Marek". Nie wiem, czy zasłużenie czy nie, ale przylgnął do mnie - mówi w audycji "Ocaleni" Marek ze Wspólnoty św. Jakuba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olsztyn w gronie miast z zakazem sprzedaży alkoholu nocą

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 11:46
Olsztyńscy radni zdecydowali, że w ich mieście nocą nie bedzie można kupić alkoholu. Wyjątkiem mają być kluby i puby. Samorządowcy przekonują, że takie działanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, a przedsiębiorcy nie stracą. Przedstawiciele branży spirytusowej do obostrzeń podchodzą z rezerwą. Kto skorzysta a kto na tym straci? Sprawdził Patryk Michalski.
rozwiń zwiń