Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 18:50
Z badań wynika, że co 4 Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Według ekspertów, psychiatryczna opieka medyczna ma w Polsce złą strukturę. Środowisko psychiatrów i osób rodzin chorych psychicznie, od lat apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w tym zakresie. Kolejny problem to niska świadomość społeczna o tego typu zaburzeniach i możliwościach skutecznego leczenia.
Audio
  • Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

- Psychiatryczna służba zdrowia jest stygmatyzowana, ale w ciągu ostatnich dwóch lat skala tego zjawiska ulega zmianie. Przykładem jest chociażby depresja, do której nie jest już wstyd przyznać się. Coraz częściej Polacy mówią głośno, że korzystają z pomocy psychologa czy psychiatry, ale jest to zaledwie jeden z kroków, które musimy wykonać - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.

Z badań "Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej. EZOP Polska" w latach 2010-2011 wynika, że prawie 24% Polaków zmaga się z minimum jednym zaburzeniem psychicznym. - Statystki te pokazują, że w grupie badanych ponad 12% stanowią zaburzenia, związane z uzależnieniem lub szkodliwym używaniem substancji psychoaktywnych, głównie alkoholu. Drugie miejsce zajmują zaburzenia lękowe i nerwicowe. Najcięższe, dotyczące zaburzeń nastroju psychotycznego lub choroby dwubiegunowej dotyczy 3% badanych - mówi Marek Balicki, szef Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, były minister zdrowia.

Jak dodaje, pomoc w takich sytuacjach zwykle kojarzy się pacjentom ze szpitalem psychiatrycznym. W przełamaniu tego stereotypu ma pomóc wprowadzenie pilotażowego programu. - To inny sposób organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej, który ma na celu zaprzestanie stygmatyzowania miejsca, w którym udzielana jest pierwsza pomoc wtedy, kiedy jest kryzys. 

Sytuacja jest bardzo niepokojąca, o czym świadczą dane opublikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z których wynika, że w 2016 roku zaburzenia psychiczne związane z niezdolnością do pracy, były na pierwszym miejscu wśród wszystkich grup jednostek chorobowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: Marek Balicki, (szef Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, były minister zdrowia), prof. Piotr Gałecki, (konsultant krajowy ds. psychiatrii) 

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

    


Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Depresją. Chorują na nią dorośli i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 08:00
Depresja to bardzo groźna choroba. Potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. W światowym Dniu Walki z Depresją przypominamy, że depresję można wyleczyć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkoholizm w Polsce. Choroba sytemu czy jednostki?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 18:33
Blisko 680 tys. Polaków jest uzaleznionych od alkoholu. Statystycznie pijemy ponad 10 litrów mocnych trunków rocznie. Abstynencję i umiar wśród Polaków, promować ma Narodowy Program Trzeźwości. W jubileuszowym roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rówinież 100 dni trzeźwości na 100-lecie odzyskania Niepodległości.
rozwiń zwiń