X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Upał. Jak się przed nim uchronić, aby zachować zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:52
Letnia aura w tym roku daje się we znaki. Trzydziestostopniowe upały to raj dla plażowiczów, ale dla osób starszych i pracujących, długotrwały żar, lejący się z nieba potrafi być męczący i osłabia organizm. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma pogoda i skąd biorą się upały?
Audio
  • Upał. Jak się przed nim ustrzec, by zachować zdrowie? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/pl/g/s_photo

Okazuje się, że wysokie temperatury to najczęstsza przyczyna omdleń, udarów i pobytów w szpitalu. Upały potrafią być bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do zgonu. Kilka lat temu, bezpośrednią przyczyną śmierci tysięcy ludzi w Europie, były bardzo wysokie temperatury, dochodzące do 36 stopni Celsjusza.   

- W tej chwili mamy układ baryczny, który powoduje, że od strony południowo-zachodniej znad Hiszpanii i Afryki dociera do naszego kraju bardzo gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo słońce ogrzewa to powietrze do nawet 37 stopni Celsjusza. W pozostałej części Europy te temperatury są jeszcze wyższe i sięgają nawet 50 stopni. Od kilku tygodni mamy w Polsce temperatury powyżej normy wieloletniej - mówi Rafał Maszewski klimatolog.

Na przestrzeni lat w naszym kraju rekordowe temperatury odnotowano m.in. w Pruszkowie koło Opola. Tam słupek rtęci przekroczył 40 stopni Celsjusza. W Słubicach natomiast termometry wskazywały 39,5 stopnia.

W trakcie upałów warto odpowiednio przygotować i zabezpieczyć nasz organizm. - Jeśli już przebywamy na zewnątrz, należy pamiętać o nakryciu głowy. Tam znajduje się nasz ośrodkowy układ nerwowy, który pod wpływem wysokiej temperatury może przestać działać prawidłowo. To szybka droga do powstania udaru słonecznego - ostrzega dr Paweł Balsam, kardiolog i internista.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas gorących dni? Z jakimi dolegliwościami możemy się zetknąć w czasie upałów i co mogą one oznaczać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Gość: dr Paweł Balsam (kardiolog i internista), Rafał Maszewski (klimatolog)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Udar czy osłabienie cieplne? Jak rozpoznać objawy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:48
Biegasz w upale? Uważaj - jesteś narażony na udar cieplny! Bierzesz leki moczopędne? Jesteś wśród osób zagrożonych przegrzaniem nawet jeśli nie podejmujesz wysiłku fizycznego. W upały pij dużo wody, a nie piwa i unikaj słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pigułka na ból. Kiedy lepiej unikać jej zażywania?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 14:42
Żyjąc w świecie reklam, zachęcających do sięgania po środki farmaceutyczne, często nie widzimy innego sposobu na skrócenie cierpienia jak zażycie tabletki. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie. 
rozwiń zwiń