Zmiany w użytkowaniu gruntów wieczystych. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 18:35
Użytkowanie wieczyste istnieje od czasów rzymskich. W naszym kraju wprowadzone zostało ponad pół wieku temu. W lipcu tego roku Sejm uchwalił ustawę, która kończy istnienie użytkowania wieczystego. Z początkiem stycznia pod budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi ma ono przekształcić się we własność.
Audio
  • Zmiany w prawie o użytkowaniu wieczystym (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W ramach tego procederu mieszkańcy zostaną automatycznie uwłaszczeni i staną się współwłaścicielami gruntów, na których stoją ich budynki. Zmiana ma objąć 2,5 mln użytkowników wieczystych, czyli około 10 mln obywateli.

- Użytkowanie wieczyste jest podobne do prawa własności, ale różni się tym, że jest to tylko uprawnienie do korzystania z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem - mówi Anna Polak, prawnik.

Jak przekonuje Bartosz Turek, analityk Open Finance prawo do własności uprawnia do działań związanych z nieruchomością. - Można zaciągnąć kredyt i zabezpieczyć nieruchomość. Może być ona również dziedziczona i można ją także sprzedać. Będąc użytkownikiem wieczystym trzeba uiszczać opłaty co roku - dodaje.

W myśl nowych przepisów opłata z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność, będzie wnoszona tylko przez 20 lat, a nie jak do tej pory przez 99 lat. Aktualizacje opłat mają być tworzone w oparciu o wskaźnik GUS, niezależnie od wartości konkretnej działki.

Za przekształcenie właściciele nieruchomości będą musieli jednak zapłacić. - Przez 20 lat osoby te będą płacić takie same stawki jak dotychczas. Plusem jest w tym przypadku to, że opłaty nie będą obowiązywać dożywotnio i nie będą obejmować skokowych aktualizacji opłat, a jedynie te, wyznaczane przez GUS - informuje Bartosz Turek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał:  Krzysztof Grzesiowski

Gość: Anna Polak (prawnik, kancelaria Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni), Bartosz Turek (analityk Open Finance)

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

Czytaj także

Marcin Święcicki: Polska może zostać ukarana za łamanie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:51
- Dynamika wydarzeń w Komisji Europejskiej była samoistna. Już przedtem zanosiło się, że takie postanowienie Komisja Europejska wyda - mówił w audycji "W samo południe" Marcin Święcki, poseł Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim będzie dziecko z puntu widzenia prawa? Nowy projekt Rzecznika Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 18:38
Rzecznik Praw Dziecka przedstawił projekt kodeksu rodzinnego. Jak mówił Marek Michalak, to przełom w myśleniu o dziecku i rodzinie, w której się wychowuje.
rozwiń zwiń