X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kontrowersje wokół Westerplatte sięgnęły zenitu?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 18:33
Informacja, która padła z ust prezydenta Gdańska o tym, że wojsko nie pojawi się na Westerplatte a później, że jednak pojawi się w innej formie, doprowadziło do konfliktu między włodarzem Gdańska Pawłem Adamowiczem a ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Czy spór jest rzeczywiście uzasadniony?
Audio
  • Spór o Westerplatte sięgnie zenitu? (Debata Jedynki)
Westerplatte
WesterplatteFoto: Shutterstock/Jolanta Wojcicka

- Ten konflikt istnieje już od kilku lat. W ubiegłym roku doszło do przepychanki o to, kto ma odczytać apel z uwzględnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym roku padł komunikat, że wojsko nie jest zaproszone na Westerplatte. Według władz Gdańska to miejsce nie jest atrakcyjne jako element tradycji heroicznej - mówił Piotr Semka, publicysta "Do rzeczy".

W tegorocznych uroczystościach, upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte nie będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa w tym czasie ma pojawić się w Tczewie. - Dla mnie nie jest to niewytłumaczalne. To konsekwencja tego, że prezydent Gdańska postanowił zrobić awanturę. To pokazuje, że włodarze dużych miast idą na zwarcie po to, by upokorzyć państwo albo wymusić coś siłą - dodał.

- Prezydent powinien pojawić się na Westerplatte 1 września. W wielu miejscach, związanych z wybuchem II wojny światowej działy się dramatyczne wydarzenia, ale to właśnie Westerplatte jest symbolem początku tamtych wydarzeń. Trudno sobie wyobrazić, żeby najwyższa władza państwowa nie pojawiła się tego dnia w tak historycznym miejscu. Ten spór pokazuje, że jest to "polityczna piaskownica". Dzieje się coś niedobrego wokół takich rocznic, które są wykorzystywane politycznie  - powiedział Piotr Dmitrowicz, publicysta i historyk.

Jak przekonuje ostatnie lata pokazują, że historia może stać się paliwem dla niepotrzebnych, cynicznych sporów. - Niestety tak jest. Ta strona tzw. "liberalno-platformerska" przegrała w moim przekonaniu. Gdy w 2013 roku zmarł ostatni obrońca Westerplatte, nie było nikogo z władz państwowych na uroczystościach pogrzebowych - dodał historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Gość: Piotr Dmitrowicz (publicysta, historyk), Piotr Semka (publicysta "Do Rzeczy")

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Długie cienie teczek. Ćwierć wieku temu upadł rząd Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 18:25
W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm udzielił wotum nieufności gabinetowi Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną jednego z najpoważniejszych kryzysów polskiej demokracji po 1989 r. stała się sprawa lustracji przeprowadzanej przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz o sporze wokół Westerplatte: jest to naprawdę przykra i smutna sytuacja

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 13:03
- Trudno mi zgłębić, co ma na myśli prezydent Adamowicz. Proszę pamiętać, że Westerplatte to był też skrawek polskiej wolności w czasach, gdy mieliśmy Wolne Miasto Gdańsk - powiedział gość audycji "W samo południe", wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
rozwiń zwiń