Weto prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 20:50
Prezydent Andrzej Duda zawetował nową ordynację do Parlamentu Europejskiego. Zmiany przygotowane przez PiS zakładają, że w każdym z okręgów wybieranych będzie co najmniej 3 europosłów. Weto oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta.   
Audio
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Dariusz Grzędziński uważa, że decyzji prezydenta można było się spodziewać. – Zmiana ordynacji miała na celu zwiększenie dużych partii – mówi. – Reprezentatywność na poziomie krajowym nie przenosi się na siłę w Parlamencie Europejskim. Lista krajowa byłaby nie najgorszym pomysłem – przyznaje.

- Nigdy nie byliśmy tak blisko odrzucenia weta prezydenckiego, jak jesteśmy teraz – odpowiada Agaton Koziński – PiS w tej sytuacji nic nie traci, najwyżej zostanie na tym, co było, bez wzmacniania największego politycznego rywala – zauważa.

Bogumił Łoziński oznajmia, że nie jest zwolennikiem Parlamentu Europejskiego. - Uważam, że powinien zostać zlikwidowany – mówi. – W wyborach krajowych można by obniżyć próg, żeby trochę nowości weszło do parlamentu – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Bogumił Łoziński (gość Niedzielny), Agaton Koziński (Polska The Times), Dariusz Grzędziński (Fakt)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kwh/kb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

Wybory do PE według nowych zasad

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 18:24
26 maja przyszłego roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory Polacy wybierali europosłów trzykrotnie - w 2004, 2009 i 2014 roku. W nowym parlamencie Polska będzie miała 52 miejsca (otrzyma jeden mandat więcej w stosunku do 2014 roku z uwagi na Brexit).
rozwiń zwiń