Nadzieje, obietnice i zawody. O poszukiwaniu leku na raka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 18:33
Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Czy i jakie działania są podejmowane w Polsce, by zwiększyć szansę całkowitego powrotu do zdrowia?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, która będzie obowiązywać od 1 września. Prof. Janusz Meder - onkolog, prezes Polskiej Unii Onkologicznej - powiedział, że ta lista nie do końca go satysfakcjonuje. – Brak w niej zabezpieczenia pacjentów chorujących na nowotwory. Pacjenci chematoonkologiczni nie mają dostępu do wszystkiego, co jest istotne w terapii i co jest stosowane w krajach z Polską sąsiadujących – powiedział w audycji prof. Janusz Meder.

- Co z tego, że jest piękny zapis, skoro pacjent nie ma dostępu do leku, który przedłuża jego życie? – pytał dr n. farm. Leszek Borkowski. – Trzeba jasno sobie powiedzieć, że jeżeli mamy zbudować dobrze funkcjonujący kraj, to trzeba zadać sobie pytanie, co nas najczęściej zabija – przyznał.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu trzech ostatnich dekad zachorowalność na nowotworu w Polsce wzrosła dwukrotnie. W 2014 roku chorobę wykryto u 160 tys. Polaków, a w 2015 ponad 163 tys. W tej chwili statystyki zbliżają się do 170 tys.

Jakie zmiany w polityce prozdrowotnej są absolutnie konieczne, by zmniejszyć umieralność na raka? Jak pacjencie mogą chronić się we własnym zakresie? O tym wszystkim w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Janusz Meder (onkolog, prezes Polskiej Unii Onkologicznej), dr n. farm. Leszek Borkowski (Fundacja Razem w Chorobie) 

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 17.23

abi

 

abi

 

 

Czytaj także

Wybory samorządowe 2018. Czeka nas rekordowa frekwencja?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 18:17
Według sondażu przeprowadzonego przez Katar Millward Brown wynika, że 73 proc. Polaków planuje oddać głos w wyborach samorządowych.
rozwiń zwiń