X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sierpień '80. Skąd czerpano wzory do uprawiania demokracji?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 18:23
Solidarność odesłała tzw. demokrację ludową tam, gdzie jej miejsce – na śmietnik historii. Nie stało się to 38 lat temu. Trzeba było jeszcze przeżyć ostatnie spazmy komunizmu, traumę stanu wojennego i finalny etap rozkładu znienawidzonego systemu.
Audio
  • Goście audycji dyskutowali o strajkach 1980 roku (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pyty/Shutterstock.com

Z końcem sierpnia roku 1980 rozpoczęło się 500 dni karnawału – jak wówczas to określano. Pod tym pojęciem kryło się 500 dni niełatwej szkoły demokracji. Z jakich wzorów czerpała Solidarność? Jak tamte doświadczenia wykorzystano po roku 1989? Co dzieje się z demokracją dziś i w Polsce, i na świecie?

Na czele sierpniowego strajku stanęli ludzie urodzeni, a na pewno wychowani, w Polsce Ludowej. Prof. Henryk Domański tłumaczył w audycji, skąd ci ludzie czerpali wzory uprawiania demokracji. – Tych wzorów można było się nauczyć w krajach zachodnich. W krajach, w których można było się organizować, komunikacja między władzą a społeczeństwem była czymś normalnym – powiedział gość audycji.

 Można jeszcze dodać czynniki społeczne, a z drugiej strony ekonomiczne – przyznał dr Bartłomiej Biskup. – To znaczy duże poparcie społeczne dla tych wydarzeń. Jednak te tłumy ludzi, którzy stali pod bramą Stoczni Gdańskiej, dodawały skrzydeł protestującym – dodał.

Czy demokracja wewnątrzzwiązkowa była ważnym etapem w drodze ku demokracji, której dziś jesteśmy uczestnikami? Czy aspekt moralny jest nieusuwalnie wpisany w demokratyczne sprawowanie władzy? Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki 

Rozmawiał:  Marek Mądrzejewski  

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, Instytut Filozofii i Socjologii PAN) i dr Bartłomiej Biskup (politolog, Instytut Nauk Politycznych UW)

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 17.30

abi/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Działacz opozycyjny w PRL: pielęgnujmy idee "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 16:04
- Narodziny "Solidarności" są najwspanialszym kwiatem w ogrodzie naszej wolności, w dokonaniach współczesnej historii Polski po II wojnie światowej. Musimy pielęgnować to, dbać o idee "Solidarności" - powiedział Andrzej Rozpłochowski na antenie Jedynki. Działacz opozycyjny z czasów PRL mówił o dorobku.
rozwiń zwiń