Czego powinno uczyć się szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:42
Początek roku szkolnego to dobry czas, aby porozmawiać na ten temat. Przy okazji warto też postawić pytanie, co powinni umieć nauczyciele. I nie chodzi o analizę podstaw programowych różnych przedmiotów, ale o zastanowienie się, do czego w drugiej dekadzie XXI wieku szkoła ma przygotowywać.
Audio
  • Jaka powinna być nowoczesna szkoła? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Są różne wymagania stawiane edukacji. Szkoła ma nauczyć rozumienia świata, posługiwania się technologiami, dać przede wszystkim możliwości zatrudnienia, są też wymagania dotyczące wychowania. Jak to wszystko zharmonizować?

Wojciech Starzyński uważa, że problem wychowania jest bardzo ważny dla szkoły. - Bardzo wielu naszych uczniów jest stosunkowo dobrze przygotowanych zawodowo - ocenia. Ale jego zdaniem, olbrzymim wyzwaniem jest budzenie postaw obywatelskich. - Wydaje mi się, że bardzo ważnym elementem nowoczesnej szkoły powinien być szeroko rozumiany program wychowania i to wychowania opartego o tradycje, o polską kulturę, o tradycje Europy, cywilizację - nazwijmy to - grecko-rzymsko-katolicko-chrześcijańską - mówi.

Karolina Elbanowska zauważa, że młodzi ludzie wychodząc ze szkoły czują się bardzo zmęczeni. - Zmęczeni sposobem nauki, bo to jest bardzo stary, jeszcze pruski model, w którym tak naprawdę uczniowie przygotowują się do pracy w fabryce - ocenia. Jej zdaniem, najważniejszym wyzwaniem jest nadążenie za współczesnością. Bolączką są ciężkie plecaki, przyzwyczajenie nauczycieli do papieru i brak świadomości u nauczycieli, że dzieci też muszą odpocząć.

Nie do końca z tą ocena zgadza się wiceminister Maciej Kopeć. - Element nowoczesnej technologii pojawia się w szkole, ale nie może zastąpić działań - mówi. Przyznaje, że mamy rzeczywistość jaką mamy i trzeba ją konsekwentnie zmieniać.
Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: Wojciech Starzyński (Narodowa Rada Rozwoju przy prezydencie RP, prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”), Karolina Elbanowska (Fundacja Rzecznik Praw Rodziców), Maciej Kopeć (wiceminister edukacji narodowej)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 17.24

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Edukacji Narodowej. Kto wybiera zawód nauczyciela i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 17:19
Przysłowie przestrzega: "obyś cudze dzieci uczył". Dlaczego więc do trudnego zawodu nauczyciela garną się ludzie, którzy mówią o nim: pasja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie wybrać ubezpieczenie by dobrze chroniło nasze dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 16:01
Wkrótce po wakacjach dzieci wrócą do szkół, a wielu nauczycieli zwróci się na początku roku szkolnego do rodziców, by wpłacili 50 złotych na ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co warte jest takie ubezpieczenie?
rozwiń zwiń