X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aktywność zawodowa seniorów - wizje i rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 18:50
Seniorów w Polsce i Europie będzie coraz więcej. I coraz częściej trzeba będzie się liczyć z ich wymaganiami. Aby wszelkie kierowane do seniorów programy zakończyły się powodzeniem potrzebna jest ich aktywność, w tym aktywność zawodowa.
Audio
  • Polityka senioralna i aktywizacja zawodowa seniorów (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Prof. Józefina Hryniewicz zwraca uwagę, że w Polsce aktywność zawodowa wygasa koło 70. roku życia. - To jest bardzo poważny problem, bo trzeba by było tworzyć specjalne zachęty, żeby osoby osiągające 70 i więcej lat w miarę swoich możliwości, w miarę posiadanego zdrowia, w miarę chęci pozostawały w pewnym związku z zatrudnieniem - mówi posłanka. Mniej ważne, czy to będzie zawód wykonywany w czasie aktywności zawodowej, czy jakiś inny. Jej zdaniem, seniorzy świetnie mogliby opiekować się stażystami w byłych zakładach pracy.

Marzena Rudnicka z Instytutu Gospodarki Senioralnej wskazuje, że coraz częściej firmy stosują tak zwany mentoring, zwłaszcza na rynku usług. Osoba starsza dostarczająca takiej usługi jest bardziej wiarygodna. - Senior w banku lepiej porozumie się z seniorem-doradcą - daje przykład. Podkreśla, że dużym problemem dla ludzi młodych np. w marketingu jest stworzenie języka komunikacji, który trafi do osób w wieku 60+. - Jeżeli tworzymy usługi dla seniorów, nie możemy ich tworzyć bez seniorów - dodaje.

Elżbieta Ostrowska wskazuje, że pracodawcy bardzo chętnie pozbywają się seniorów, a zwłaszcza kobiet. Dlatego nie inwestują w szkolenie takich pracowników. - Oczekiwania, że pracodawca będzie miał wizję wykorzystania starszych pracowników, że będzie w nich inwestował, że pozwoli im unowocześnić kwalifikacje powinny być standardem. Ale nie potrafiłabym wskazać pracodawcy, który tak postępuje - przyznaje przywódczyni związkowa.

Czy coraz większe braki kadrowe powodują zmianę nastawienia pracodawców do starszych wiekiem pracowników? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Anna Grabowska

Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (posłanka PiS, Uniwersytet Warszawski), dr Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), Marzena Rudnicka (prezes Instytutu Gospodarki Senioralnej)

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 16:21
W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": seniorzy na rynku pracy - jak ich wspierać?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:16
Polityka senioralna to jeden z tematów, który będzie dziś poruszany na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. O sytuacji osób starszych w Polsce rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w krynickim studiu Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń