Dlaczego młodzi ludzie tak niechętnie głosują w wyborach?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 18:37
Według badań na wybory samorządowe najrzadziej chodzą ludzie młodzi. Jaka jest tego przyczyna i jak to zmienić? O tym debatowali goście audycji Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych i Ewa Zielińska socjolog, uczestniczka akcji "Masz głos".
Audio
  • Jak zachęcić młodych ludzi do głosowania w wyborach? (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki: Ewa Zielińska i Filip Pazderski
Goście "Debaty Jedynki": Ewa Zielińska i Filip PazderskiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Zdaniem Ewy Zielińskiej za nieobywatelskie postawy młodego pokolenia w pewnym stopniu odpowiadają dorośli. - Do nas do programu "Masz głos" zgłaszają się czasem osoby, które chcą zakładać młodzieżowe rady gmin lub miast, ale zazwyczaj są to osoby dorosłe, rzadko zgłasza się młodzież. Nauczyliśmy się mówić w imieniu młodych w związku z tym oni w ogóle nie zdobywają doświadczenia, które pozwalałoby im się wykazać i nabrać takiej pewności obywatelskiej – powiedziała Ewa Zielińska.

Z kolei Filip Pazderski, powołując się na niedawne badania, przyznał, że przyczyna tego zjawiska może leżeć w bardzo niskim poziomie zaufania do partii politycznych. - Zorganizowaliśmy badanie tego, co młodzi myślą o polityce, demokracji i jak są aktywni w polityce. Z tych badań wyłania się taki obraz mało pozytywny, który pokazuje, że młodzi ludzie, szczególnie to najmłodsze pokolenie 16-19 lat wykazują dużą nieufność do polityków, szczególnie partii politycznych – przyznał Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych.

Najbliższe wybory ogólnokrajowe odbędą się 21 października. Polacy będą wybierać prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, radnych miast, powiatów, gmin i dzielnic. Od 1990 roku, kiedy odbyły się pierwsze takie wybory udział w nich utrzymuje się na podobnym poziomie – około 40 proc. W poprzednich wyborach samorządowych frekwencja wyniosła 47,4 proc. i była najwyższa w historii.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych) i Ewa Zielińska ("Masz głos")

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 17.27

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

21 października wybory samorządowe. Barbara Dolniak o tym, co po nich stanie się z koalicją PO-Nowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 08:17
- Mam nadzieję, że ta Koalicja Obywatelska, która pokazuje, że rzeczą wartościową jest porozumiewanie się, będzie pomysłem nie tylko na te wybory - mówiła Barbara Dolniak z Nowoczesnej w audycji "Sygnały dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: żadna dyscyplina naukowa w Polsce nie zostanie zlikwidowana

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 10:30
- Nauka nie lubi rewolucji. Jest to obszar, w którym zmiany powinny być przeprowadzane wolniej i w przemyślany sposób - mówił w radiowej Jedynce wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.
rozwiń zwiń