X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pieniądze szczęścia nie dają, czyli o przyczynach rozwoju depresji

Cierpi na nią 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych świata. Kiedy nadchodzi depresja, wszystko traci sens. Jak sobie z tym poradzić?
Każdy cierpiący na depresję przechodzi tę chorobę inaczej
Każdy cierpiący na depresję przechodzi tę chorobę inaczejFoto: Pixabay
O Audycji
Tytuł Pieniądze szczęścia nie dają, czyli o przyczynach rozwoju depresji
Opis

Poeta Tomasz Jastrun, który na skutek choroby próbował odebrać sobie życie, powiedział, że nie wolno bać się wizyty u specjalisty. Terapia u psychiatry i regularne zażywanie leków mogą sprawić, że choroba ustąpi naprawdę szybko. Dodał też, że pisanie bardzo pomogło mu wyzbyć się wielu złych myśli i emocji, które w nim były.

- Napisałem dwie książki o depresji – powieść "Rzeka podziemna" i poradnik "Osobisty przewodnik po depresji". Obie te książki pisałem będąc w depresji. Miałem poczucie, że jeżeli potrafię to opisać i pomóc innym, to ta choroba ma sens – powiedział Tomasz Jastrun.    

Należy wiedzieć, że każdy cierpiący na depresję przechodzi tę chorobę inaczej. – Bo każdy z nas ma swoją osobność i unikatowy temperament, które determinują to, jak walczymy z przeciwnościami – powiedział prof. Piotr Gałecki, Krajowy Konsultant Psychiatrii.

Szacuje się, że w Polsce z depresja zmaga się 1,5 mln osób. Jest to jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w Europie. Jednej z przyczyn depresji upatruje się w osamotnieniu, pracowaniu ponad siły, braku czasu na rozładowanie nerwów, stresu. Powiązanie choroby ze zbyt szybkim trybem życia tłumaczyłoby, dlaczego najwięcej zachorowań odnotowuje się w Europie zachodniej. – W Polsce szczyt zachorowalności jeszcze przed nami – ostrzega profesor.  

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: Tomasz Jastrun (poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki), prof. Piotr Gałecki (Krajowy Konsultant Psychiatrii)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 17.25

abi

Playlista
Tagi
Playlista