Sprawa Fundacji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 18:53
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do prokuratury o stwierdzenie, czy działanie Fundacji Czartoryskich było zgodne z jej statutem. Za kolekcję Fundacji Czartoryskich Ministerstwo zapłaciło sto milionów euro.  
Audio
  • Sprawa Fundacji Czartoryskich (Jedynka/Debata Jedynki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Alex Segre/Shutterstock

- Zakup takiej kolekcji przez Ministerstwo wzbudza różne dyskusje – mówi dr Beata Skrzydlewska z Katedry Muzeologii UKSW i przypomina, że zakupiono łącznie 86 tysięcy obiektów muzealnych. - Gdyby to wszystko zsumować i te wszystkie dzieła podzielić na pieniądze, które można by było zyskać, to wydaje się, że to sto milionów euro to nie jest kwota, którą państwo przepłaciło – zaznacza. - Umowa obejmuje także ewentualne roszczenia, związane z możliwym odzyskaniem ok. 840 dzieł z kolekcji – dodaje.

- Nie jest to tylko kwestia jednego czy dwóch znanych publicznie i bardzo cennych obrazów, ale kilkuset tysięcy artefaktów jednej z najsłynniejszych i najstarszych polskich kolekcji muzealnych – dodaje dr hab. Piotr Majewski z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. - Cała sfera transakcji i negocjacji była poddawana kontroli organów, które się tym zajmują i one dotychczas nieprawidłowości nie stwierdziły – odpowiada.

- Państwo w sensie czysto informacyjnym źle rozegrało sprawę. Społeczeństwo powinno być przygotowane do tego, że toczą się takie negocjacje – opowiada Janusz Miliszkiewicz, publicysta. – Należało ludzi o tym przekonać, że rzeczywiście to było merytorycznie uzasadnione, a tego do dziś nie zrobiono – mówi. Gość audycji dodaje, że Ministerstwo powinno wyjaśnić, dlaczego pieniądze przelano do Liechtensteinu. - Tego ludziom nie wyjaśniono, a to jest błąd, bo to rodzi plotki – dodaje.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: Beata Skrzydlewska (UKSW), Janusz Miliszkiewicz (publicysta), dr hab. Piotr Majewski (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 17.27

kwh

Czytaj także

Samorządy w walce o ekologiczną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 18:39
Według informacji zgromadzonych w bazie danych prowadzonej przez Europejska Agencję Środowiska w bazie 387 miast w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największa ilością dni w roku, w których występują dopuszczalne przekroczenia stężenia pyłu PM 10 znajduje się aż sześć miast polskich.
rozwiń zwiń