Skąd się bierze popularność "Kleru"?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 20:30
Film "Kler" bije kolejne rekordy oglądalności. W audycji razem z ks. dr hab. Józefem Klochem i krytykiem filmowym Arturem Cichmińskim zastanawiamy się, co jest przyczyną popularności filmu.
Audio
  • Skąd się bierze popularność "Kleru"? (Jedynka/Debata w Jedynce)
Ks. dr hab. Józef Kloch, Artur Cichmiński
Ks. dr hab. Józef Kloch, Artur Cichmiński Foto: Robert Bartosewicz / PR24

Ks. dr hab. Józef Kloch uważa, że "Kler" nie przedstawia rzeczywistego obrazu Kościoła. - Film jest straszliwie ponury, nie ma żadnej nadziei - opowiada. - Gdyby taki miał być mój Kościół, już dawno bym w nim nie był - mówi. Gość audycji jednak dodaje, że pokazywane w filmie zachowanie może przynieść pozytywny efekt. - Jeżeli ktokolwiek zobaczy siebie na ekranie i poprawi swoje życie, to dobrze - wyjaśnia.

- W moim odczuciu jest to dobry film, który dotyka bardzo ważnej kwestii, ale rzeczywiście jest jednostronny - odpowiada Artur Cichmiński, krytyk filmowy. Gość audycji zaznacza, że film prowokuje do dyskusji. - Z definicji powinno się postrzegać księży jako tych, którzy mówią nam o Bogu, nauczają nas wiary katolickiej, wymaga się wtedy pewnej odpowiedzialności, czystości. Jeżeli Smarzowski dostrzegł coś, co temu przeczy, to chciał o tym powiedzieć - argumentuje.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: Ks. dr hab. Józef Kloch (rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski w latach 2003-2015), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 17.27

kwh