Czy repolonizacja mediów wchodzi w grę?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 18:12
Struktura właścicielska na polskim rynku medialnym jest taka, że kapitał niemiecki posiada większą ilość podmiotów niż kapitał polski. Wobec tego pojawiły się głosy nawołujące do repolonizacji mediów. Do dziś nie wiadomo, według jakiej metody miałoby się to odbyć.
Audio
  • Czy repolonizacja mediów jest możliwa? (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki: Dorota Kania i Maciej Mrozowski
Goście "Debaty Jedynki": Dorota Kania i Maciej MrozowskiFoto: Robert Bartosewicz/PR 24

- Z tego, co wiem, w tej chwili są trzy projekty związane z repolonizacją mediów i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nimi. Niestety o szczegółach nic nie wiadomo. Jako pracownik mediów prywatnych mogę powiedzieć, że konkurencja mediów z obcym kapitałem jest bardzo duża, dlatego że mają nieporównywalnie większe pieniądze, mają duże wpływy – powiedziała w audycji Dorota Kania, dziennikarka Telewizji Republika i Gazety Polskiej.

Zdaniem medioznawcy prof. Macieja Mrozowskiego, repolonizacja mediów nie zostanie przeprowadzona. - Nie podzielam diagnoz, że polskie media znalazły się pod okupacją obcego kapitału, i że gdyby przejęli to polscy kapitaliści, to zmieniłyby się przekazywane treści i upodobania odbiorców. Dla mnie jakakolwiek repolonizacja nie wchodzi w grę. Traktaty europejskie sprawę rozwiązują. Nie można w ramach Unii Europejskiej wprowadzić ustaw ograniczających przepływ kapitału – stwierdził medioznawca.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: Dorota Kania (dziennikarka Telewizji Republika i "Gazety Polskiej") oraz prof. Maciej Mrozowski (medioznawca z UW i SWPS)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 17.27

abi

 

Czytaj także

Ricardo Fanchini. Kim jest polski Al Capone?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 18:40
Gangster, przemytnik i superboss międzynarodowej mafii. Niedawno wyszedł na wolność w USA. Czy Polska będzie występować o jego ekstradycję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Fundacji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 18:53
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do prokuratury o stwierdzenie, czy działanie Fundacji Czartoryskich było zgodne z jej statutem. Za kolekcję Fundacji Czartoryskich Ministerstwo zapłaciło sto milionów euro.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się bierze popularność "Kleru"?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 20:30
Film "Kler" bije kolejne rekordy oglądalności. W audycji razem z ks. dr hab. Józefem Klochem i krytykiem filmowym Arturem Cichmińskim zastanawiamy się, co jest przyczyną popularności filmu.
rozwiń zwiń