Zakaz sprzedaży plastiku. Znikną jednorazowe strzykawki?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 18:28
Parlament Europejski przegłosował mający obowiązywać od 2021 roku zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, słomek, talerzy, czy patyczków do uszu. Rada UE chce rozszerzenia obowiązków podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie plastiku do obiegu.
Audio
  • Jak rozumieć zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku? (Debata Jedynki)
Dr Paweł Grzesiowski: objawienie się szczepionki to jeden z najbardziej wyczekiwanych wynalazków, ale też początek problemów
Dr Paweł Grzesiowski: "objawienie się szczepionki to jeden z najbardziej wyczekiwanych wynalazków, ale też początek problemów"Foto: pixabay.com

Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska przytoczyła badania, z których wynika, że plastik, który rozkłada się w wodzie grozi zdrowiu ludzi. - Przekroczyliśmy bezpieczny punkt krytyczny, jeśli chodzi o zanieczyszczenie mórz i oceanów plastikowymi odpadami. Ale ludzie też nie są bezpieczni. Drobinki plastiku, który rozpadły się w oceanach można znaleźć już w organizmach ludzi – ostrzegała.

Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych wyjaśnił, że wbrew obiegowej opinii Unia Europejska nie zakazuje używania produktów plastikowych. – Chyba nikt nie chciałby dyskutować na temat jednorazowych strzykawek, czy też worków na krew – mówił.

Dr Piotr Szatkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej poinformował, że plastik można zastąpić innymi materiałami. – Pracujemy nad nimi, ale to nie są materiały nowe, tylko takie, które są już bardzo dobrze przebadane i z powodzeniem stosowane w różnych dziedzinach gospodarki – przyznał.

KE zaproponowała, by za sprzątanie produktów plastikowych płacili producenci. Państwa członkowskie uważają, że obowiązek ten powinien spoczywać również na firmach importujących i sprzedających takie produkty w UE. Chodzi np. o opakowania jednorazowe, filtry do papierosów czy balony. 

Zapraszamy do wysłuchania calej audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Karolina Rożej

Goście: Katarzyna Guzek (Greenpeace Polska), Robert Szyman (Polskie Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych), dr Piotr Szatkowski (Akademia Górniczo-Hutnicza)

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 17.27

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Segregacja śmieci. Od nowego roku zmiana przepisów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 18:16
Przedstawiony przez Ministerstwo Środowiska projekt nowelizacji ustawy śmieciowej zakłada, że od przyszłego roku segregacja śmieci będzie obowiązkowa. Mieszkańcy bloków, tak, jak do tej pory, poniosą odpowiedzialność zbiorową, gdy któryś z sąsiadów nie podejmie się segregacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska transplantologia przeżywa kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 18:43
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Do września tego roku wykonano 1030 przeszczepień narządów od dawców zmarłych. To o blisko 500 zabiegów mniej, niż przed rokiem. Tymczasem na serce, płuco, nerkę czy wątrobę oczekuje blisko 2 tysiące osób. Jest ryzyko, że niektórzy z nich mogą nie doczekać ratunku.
rozwiń zwiń