Waloryzacja emerytur

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 18:00
W dzisiejszej "Srebrnej debacie" omawiamy pojawiające się pomysły na zmiany w systemie emerytalnym.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stevepb/pixabay, lic. CC0 Public Domain

- Waloryzacja jest elementem systemu emerytalnego, który jest najbardziej elastyczny - mówi dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS. - Dla trwałości systemu emerytalnego ważne jest, żeby utrwalać to poczucie, że na emeryturę się przechodzi i potem to świadczenie jest waloryzowane inflacyjnie, może z małym dodatkiem - zaznacza.

- Wskaźnik powinien być inflacyjny, jeśli chodzi o świadczenia. Drugą kwestią jest to, na ile państwo w aktualnej sytuacji finansowej stać, żeby grupom najuboższym dawać bonusy - opowiada dr Cezary Mech, były wiceminister finansów. - Powinno być w ramach finansów publicznych uspójnione, że jeśli dajemy benefity, to powinniśmy je wyciągnąć z budżetu i zapłacić już teraz - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: dr Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), dr Cezary Mech (były wiceminister finansów i były prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi)

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 17.26

kwh

Czytaj także

Młodzi biegną szybciej, ale to starzy lepiej znają drogę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:23
W radiowej Jedynce pierwsza z debat poświęcona tematyce senioralnej. Srebrna debata, jak srebrny włos na skroni seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak podwyższyć świadczenia emerytalne?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 18:40
Marzec to dla emerytów ważny miesiąc, gdyż w marcu są waloryzowane emerytury. W tym roku ta waloryzacja była bardzo korzystna, choć pewnie nie dla wszystkich satysfakcjonująca. O doli emerytów w "Srebrnej debacie Jedynki".
rozwiń zwiń