X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy transport publiczny w Polsce trzeba budować od nowa?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 18:30
Problemowi transportu publicznego w Polsce był poświęcony jeden z paneli podczas Kongresu 590 w Jesionce koło Rzeszowa. Temat kontynuowali w "Debacie Jedynki": Krzysztof Balawejder - prezes POLBUS-PKS, dr Michał Wolański z Katedry Transportu SGH w Warszawie oraz Krzysztof Zgorzelski – prezes Przewozów Regionalnych.
Audio
  • Białe plamy w polskim transporcie publicznym (Debata Jedynki)
Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych ma pomóc w przywróceniu zredukowanych połączeń autobusowych - głównie w małych miastach i na wsiach.
Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych ma pomóc w przywróceniu zredukowanych połączeń autobusowych - głównie w małych miastach i na wsiach.Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Dr Michał Wolański powiedział, że w Polsce znajduje się wiele przedsiębiorstw transportowych, na których można bazować budując sieć transportu publicznego. Jednocześnie przyznał, że polska polityka infrastrukturalna opiera się na budowie dróg i modernizacji linii kolejowych, ale to nie pociąga za sobą zwiększenia liczby połączeń. Jego zdaniem taka polityka nie doprowadzi do tego, że Polacy zostawią samochody w garażach i zaczną jeździć pociągami. - Efekt jest taki, że w Polsce na kilometr torów przypada dwa razy mniej pociągów niż w Czechach - przyznał.  

Piotr Zgorzelski dodał, że liczba lokalnych połączeń kolejowych pomiędzy mniejszymi miejscowościami jest bardzo ograniczona, co powoduje, że ludzie jeżdżący do pracy w sąsiedniej miejscowości najczęściej podróżują tam samochodem. – Polska jest na czele państw UE pod względem miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają połączenia kolejowego. Takich miast jest 80, podczas gdy na Węgrzech jest 5 – przyznał gość.  

Jednym z kluczowych pytań, nad którymi zastanawiali się goście, było to, czy najpierw zlikwidowano transport publiczny czy najpierw wzrosła liczba samochodów rejestrowanych przez Polaków? – Myślę, że jedną z głównych przyczyn tak wielu samochodów na naszych drogach była niewydolność systemu komunikacyjnego, zwłaszcza autobusowego w latach 90. – przyznał Krzysztof Balawejder.    

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Błażej Prośniewski

Goście: Krzysztof Balawejder (prezes POLBUS-PKS), dr Michał Wolański (Katedra Transportu SGH w Warszawie), Krzysztof Zgorzelski (prezes Przewozów Regionalnych)

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 17.30

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak