Wokół brexitu. Dla kogo korzystniejsze negocjacje?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 18:14
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przylatuje dziś do Brukseli na spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Rozmowy zaplanowano na późne popołudnie. Dojdzie do nich kilka dni przed niedzielnym szczytem z udziałem 27 krajów na którym europejscy przywódcy mają zatwierdzić umowę brexitową, określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i deklarację polityczną dotyczącą przyszłych relacji. 
Audio
  • Wokół brexitu. Dla kogo korzystniejsze negocjacje? (Debata Jedynki)
Goście audycji i prowadzący Krzysztof Grzesiowski
Goście audycji i prowadzący Krzysztof GrzesiowskiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

W ubiegłą środę premier May przedstawiła wynegocjowany 585-stronicowy projekt umowy, który spotkał się z krytyką. - Dokument relacjonuje prawie każdy element funkcjonowania Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po brexicie. Reguluje także sprawę Polonii, która się tam znajduje. Chyba rzeczywiście jest to najlepsze możliwe do uzyskania porozumienie w takich warunkach, w jakich było negocjowane – powiedział prof. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Jest to dokument na teraz i na okres przejściowy, czyli do 1 stycznia 2021 roku wiemy, co będzie się działo, oczywiście jeśli to porozumienie zostanie zatwierdzone. W niedzielę ma być kilka szczegółów do ustalenia, chociażby kwestie łowisk – przyznał Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Michał Baranowski z The German Marshall Fund of the US powiedział, że ta umowa nie dla wszystkich będzie korzystna. – Prawda jest taka, że Wielka Brytania była w tych negocjacjach słabszą stroną i Unia Europejska bardzo dobrze to wykorzystała - przyznał.

W ubiegłym tygodniu May uzyskała kolektywne poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z UE, ale następnego dnia dwóch ministrów - w tym ten odpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą Dominic Raab - złożyło rezygnację w proteście przeciwko zapisom w dokumencie. Jednocześnie grupa eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla May jako szefowej ugrupowania. Wciąż nie udało im się jednak zebrać 48 podpisów, które są wymagane do rozpoczęcia procedury.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Ryszard Machnikowski (Uniwersytet Łódzki), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) oraz Michał Baranowski (The German Marshall Fund of the US)

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 17.25

IAR/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja śledcza ds. KNF? Posłowie: potrzebny jest przekaz za granicę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 14:00
Komisja śledcza, silny międzynarodowy przekaz do inwestorów zagranicznych – to niektóre propozycje posłów różnych partii w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Chojna-Duch: rządzącym zabrakło woli w zmniejszaniu luki VAT-owskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 13:59
Była wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Elżbieta Chojna-Duch nie wyklucza, że wśród rządzących zabrakło woli, by zmniejszyć lukę VAT-owską. Jutro była wiceminister będzie przesłuchiwana przez komisję śledczą ds. VAT.
rozwiń zwiń