Ile będzie kosztował prąd w przyszłym roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:29
Spekulacji jest wiele, ale pewne jest jedynie to, że będzie kosztował więcej. O sprawie dyskutowali goście audycji.
Audio
  • Ile będzie kosztował prąd w przyszłym roku? (Debata Jedynki)
Porady w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub cieplnej możemy szukać u doradcy energetycznego.
Porady w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub cieplnej możemy szukać u doradcy energetycznego.Foto: Pixabay

Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl wyjaśniał, że cena prądu wzrośnie nie tylko z powodu wzrostu cen surowców do jego produkcji. - Prąd będzie drożał, bo znacznie podrożały surowce do produkcji prądu - węgiel, gaz, a ponadto uprawnienia do emisji CO2, które elektrownie muszą kupować emitując zanieczyszczenia – mówił gość.

Pojawiają się spekulacje, że w Polsce może zabraknąć prądu. Czy te podejrzenia mają uzasadnienie?  – To zależy od wielu czynników, ale wydaje mi się, że nie zabraknie. Mimo że cały czas w dużej mierze produkcję energii opieramy na węglu, to inne technologie również się rozwijają – stwierdził Robert Zajdler z Politechniki Warszawskiej.

Dr Mariusz Ruszel w Politechniki Rzeszowskiej uznał, że sprawa produkcji prądu z odnawialnych źródeł powinna być jeszcze raz przedyskutowana. - W mojej ocenie nikt nie neguje faktu, że powinniśmy rozwijać energetykę odnawialną, natomiast spór rozgrywa się o to, w jaki sposób to robić, by było to odpowiedzialne politycznie i społecznie – powiedział.

Rząd zapowiada zrekompensowanie wzrostu cen energii elektrycznej gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom, wynikającego z konieczności wysokich opłat za emisję CO2. Jednak słyszy się ostrzeżenia, że bez strukturalnych zmian w energetyce, wdrożenia rzeczywistego miksu energetycznego, rekompensaty nie starczą na długo.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Bartłomiej Derski i Robert Zajdler Bartłomiej Derski i Robert Zajdler

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: Bartłomiej Derski (portal wysokienapiecie.pl), Robert Zajdler (Politechnika Warszawska), dr Mariusz Ruszel (Politechnika Rzeszowska)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 17.29

abi/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd się bierze popularność "Kleru"?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 20:30
Film "Kler" bije kolejne rekordy oglądalności. W audycji razem z ks. dr hab. Józefem Klochem i krytykiem filmowym Arturem Cichmińskim zastanawiamy się, co jest przyczyną popularności filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie leży granica prowokacji dziennikarskiej?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 18:45
Reportaż Urodziny Hitlera zaraz po ukazaniu się w telewizji TVN okazał się sukcesem. Wywołał burzę. Głos zabierali przedstawiciele świata polityki, mediów. Rodzi się pytanie, czy doszło do ustawki czy nie? O tym debatowali goście audycji.  
rozwiń zwiń