Konflikt na Morzu Azowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 19:00
Ukraina ogłosiła stan wojenny po niedzielnym ataku rosyjskich służb granicznych, które ostrzelały trzy ukraińskie okręty w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. 
Audio
  • Konflikt na Morzu Azowskim (Debata Jedynki / Jedynka)
Debata 28.11.2018
Debata 28.11.2018Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ukraińskie jednostki chciały przepłynąć pod mostem nad cieśniną, jednak nie dostały na to pozwolenia. Według władz w Kijowie atak Rosjan nastąpił na wodach neutralnych. Ukraina wskazuje, że łączy ją z Rosją umowa z 2003 roku dotycząca Morza Azowskiego, na podstawie której oba państwa uważają Morze Azowskie i Cieśninę Kerczeńską za swoje terytorium wewnętrzne. Oba kraje mają tam też swobodę żeglugi. Według strony ukraińskiej w wyniku incydentu rannych zostało sześciu żołnierzy. Trzy ukraińskie jednostki – dwa kutry i holownik – zostały przejęte przez Rosjan. 

- Nie powinno nas zaskakiwać to, że Rosja wykonuje kolejne gesty, które są egzemplifikacją polityki agresywnej, w ramach której w regionie próbuje się wzniecić niestabilność. To się zaczęło wiele lat temu - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

- Dla Putina dużo ważniejsze jest to, by Rosjanie traktowali go jako emanację cara, dlatego stara się za wszelką cenę udowodnić, że odbudowuje Imperium Rosyjskie. To jest ważne w kontekście ostatnich podwyżek podatków i wieku emerytalnego - mówi Piotr Apel, wiceprzewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej. 

- Uważam, że Putin ma dwa cele, destabilizację Ukrainy poprzez widoczne dla całego świata wydarzenie, które jest wyzwaniem dla suwerennej Ukrainy w przeddzień wyborów prezydenckich oraz jest to element realizacji wielkiego planu prezydenta Putina, jakim jest dominacja w obszarze Morza Czarnego - opowiada senator Bogdan Klich.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk, (wiceminister spraw zagranicznych, PiS), Bogdan Klich (senator PO), Piotr Apel (wiceprzewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej, Kukiz’15)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 17.27

IAR/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Eberhardt: incydent na Morzu Azowskim jest konsekwencją polityki Rosji wobec Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 09:53
- Bądźmy realistami: o tym, że Rosja prowadzi wojnę z Ukraińcami od prawie pięciu lat wszyscy doskonale wiemy i nawet strona rosyjska stara się to coraz mniej ukrywać - powiedział w "Sygnałach dnia" Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń