Senior nie oznacza braku aktywności

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:03
Nie ma ścisłej definicji starości. Demografowie i statystycy posługują się jednak pewnymi kryteriami, aby zakwalifikować Polaków do grup wiekowych. A w Polsce jest prawie 12 milionów osób w wieku 55+. Coraz bardziej aktywnych.
Audio
  • Wiek senioralny nie musi oznaczaj zaniechania wszelkiej aktywności (Debata Jedynki)
Marzena Rudnicka (L) i prof. Irena Kotowska (P)
Marzena Rudnicka (L) i prof. Irena Kotowska (P)Foto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

Mówi się, że starość zaczyna się w głowie i wtedy, kiedy zaczynają się wspomnienia, a kończą się marzenia. - Jednak kiedy mówimy o wieku starszym na ogół przyjmujemy granicę 65 lat i więcej, ale to jest tak zwany wiek kalendarzowy - wyjaśnia prof. Irena Kotowska. Podkreśla, że ludzie zazwyczaj czują się młodsi, niż wynosi ich wiek kalendarzowy. Badania pokazują, że Polacy średnio czują się o 10 lat młodsi. Choć w Polsce ustawowo zadekretowano, że osoby starsze, to wszyscy w wieku powyżej 60 lat. W innych krajach wiek ten jest różny i może wynosić np. 65 lat.

Czy rynek produktów i usług nadąża za potrzebami konsumenckimi seniorów? Niedawno odbył się IV Kongres Gospodarki Senioralnej "Świat Na Miarę Wieku czyli Srebrna Rewolucja na Rynku Konsumenckim". Zwracano na nim uwagę, że marketerzy interesują się przede wszystkim grupą docelową 16-49 lat. Pomijają osoby po 50.

- Na szczęście rynek się budzi i zwłaszcza duże firmy, które rywalizują o potężne, milionowe grupy klientów próbują dopasować ofertę do procesu starzenia się - zauważa Marzena Rudnicka prezes KIGS. Uczestnicy debaty zwracają uwagę, że seniorzy to potężna grupa konsumencka.

Jaką rolę w gospodarce mogą pełnić seniorzy? Czy przejście na emeryturę oznacza koniec aktywności, w tym aktywności zawodowej? Jakie mity towarzyszą grupie seniorów np. w korzystaniu z internetu, czy z bankowości elektronicznej? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Irena Kotowska (SGH, przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 17.32

ag
Czytaj także

Sąsiedzka sieć wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 13:00
"Sąsiedzi sąsiadom" to lokalna akcja na warszawskich osiedlach Solec i Powiśle mająca na celu zbudowane długoterminowej sąsiedzkiej sieci wspierania starszych i schorowanych sąsiadów w miejscu ich zamieszkania.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorze nie daj się oszukać. UOKiK ostrzega i rusza z akcją

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 17:36
Starsi konsumenci są najczęściej narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach, a także w czasie wizyt akwizytorów - wynika z danych UOKIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilie dla samotnych seniorów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 15:15
Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich w kilku miastach organizuje wigilie dla samotnych starszych osób, którymi opiekują się na co dzień. Poszukują wolontariuszy i datków, aby można seniorom umilić czas świąt.
rozwiń zwiń