Jak zatrzymać zmiany klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 21:00
Naukowcy, ekolodzy i aktywiści obecni na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach biją na alarm. Zmiany klimatyczne, których jesteśmy dziś świadkami, mogą doprowadzić do katastrofy i zmusić wielu ludzi na świecie do zmiany miejsca zamieszkania. 
Audio
  • Jak zatrzymać zmiany klimatu? (Debata Jedynki / Jedynka)
prof. Szymon Malinowski,  prof. Lech Łobocki, Marcin Roszkowski
prof. Szymon Malinowski, prof. Lech Łobocki, Marcin RoszkowskiFoto: Polskie Radio / Łukasz Kowalski

- Gdybyśmy zainstalowali ogniwa fotowoltaiczne na powierzchni Warszawy, roczna produkcja energii elektrycznej w warunkach polskich byłaby równa rocznej produkcji ze wszystkich elektrowni w Polsce - wyjaśnia prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego i zaznacza, że powinniśmy wiedzieć, jakie mamy możliwości zmiany. - Warto sobie obliczyć w kalkulatorze śladu emisji dwutlenku węgla, co każdy z nas może stosunkowo małym kosztem zrobić - dodaje.

- Wszystkie technologie odnawialne są tańsze niż to, co możemy wyprodukować z węgla w cenie na następny rok - tłumaczy Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. - Bez sensu jest budować kolejne moce oparte na węglu kamiennym. Po pierwsze, trzeba kupić surowiec z zagranicy, a po drugie, musimy zapłacić za dwutlenek węgla - opowiada. Gość audycji uważa także, że rośnie ludzka świadomość dotycząca dbania o środowisko. - Mamy przestrzeń do tego, żeby to powoli poprawiać - mówi.

- Myślę, że przede wszystkim warto zwracać coraz większą uwagę na kwestię oszczędnego gospodarowania energią - odpowiada prof. Lech Łobocki z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i wyjaśnia, że jedną z dróg, którą powinniśmy obecnie wybierać, jest termomodernizacja w budownictwie. - Warto pamiętać o tym, że nasze przyzwyczajenia, jak spożycie mięsa w dużych ilościach, to kolejne zagrożenia, z którymi mamy do czynienia - zaznacza.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Szymon Malinowski (dyrektor Instytutu Geofizyki UW), Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego), prof. Lech Łobocki (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 17.25

IAR/kwh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sąsiedzka sieć wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 13:00
"Sąsiedzi sąsiadom" to lokalna akcja na warszawskich osiedlach Solec i Powiśle mająca na celu zbudowane długoterminowej sąsiedzkiej sieci wspierania starszych i schorowanych sąsiadów w miejscu ich zamieszkania.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorze nie daj się oszukać. UOKiK ostrzega i rusza z akcją

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 17:36
Starsi konsumenci są najczęściej narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach, a także w czasie wizyt akwizytorów - wynika z danych UOKIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilie dla samotnych seniorów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 15:15
Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich w kilku miastach organizuje wigilie dla samotnych starszych osób, którymi opiekują się na co dzień. Poszukują wolontariuszy i datków, aby można seniorom umilić czas świąt.
rozwiń zwiń