X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Społeczna kontrola samorządu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:00
Wiedza Polaków o roli i działalności samorządów nie jest najlepsza. Nadal do wyborów samorządowych idzie mniej więcej co drugi Polak.
Audio
  • Obywatelska kontrola nad samorządami (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki
Goście "Debaty Jedynki"Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Dlatego Polacy nie artykułują żądań, albo nie korzystają z instrumentów, które dają możliwość wywierania wpływu na samorządy. - My możemy bardzo dużo jako obywatele - zauważa Katarzyna Batko-Tołuć. Zwraca uwagę, że mieszkańcy mogą pytać, jak działa władza, mogą czytać o jej dokonaniach w biuletynach, czy prasie lokalnej. W jej opinii zainteresowanie rośnie, ale nadal jest zbyt małe.

Rafał Górski zgadza się, że nadal zainteresowanie działalnością samorządów nie jest duże. - Elity, które rządzą nie są zainteresowane, żeby obywateli zachęcać do patrzenia  im na ręce - wyjaśnia. Gość Jedynki przekonuje, że decydenci powinni być zainteresowani patrzeniem im na ręce, gdyż opinie mieszkańców to bardzo dobra informacja zwrotna.

Bartosz Brzyski zwraca uwagę, że mieszkańcy mogą zgłaszać swoje inicjatywy poprzez budżety obywatelskie. - Ważne, aby władze były zdecydowane na realizację zwycięskich projektów, gdyż inaczej mieszkańcy się zniechęcą - podkreśla.

Jak można kontrolować samorządy i np. zarobki samorządowców? Co dobrego niosą zmiany w ustawie, znowelizowana w styczniu 2018 roku? Posłuchaj całej debaty.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: Katarzyna Batko-Tołuć (Sieć Obywatelska Watchdog), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich), Bartosz Brzyski (politolog, Klub Jagielloński)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe władze Rady Powiatu Opolskiego marginalizują opozycję? Komentarz radnego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 15:20
- Dziś podczas głosowania nad składam komisji Rady Powiatu Opolskiego radni opozycyjni zostali wykreśleni z listy kandydatów do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Jako radny PiS zostałem zgłoszony do tego ogranu, ale moja kandydatura przepadła - informował w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Przemysław Kubów. 
rozwiń zwiń