X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kiedy Polacy przesiądą się do aut elektrycznych?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:50
W ubiegłym tygodniu na trwającym w Katowicach szczycie klimatycznym COP24 40 państw poparło przygotowaną przez Polskę i Wielką Brytanię deklarację "Partnerstwo dla rozwoju elektromobilności". Chodzi o rozwój transportu elektrycznego, wymianę doświadczeń, wsparcie prac badawczo-rozwojowych, budowę infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, systemów zachęt dla tego typu pojazdów.
Audio
  • Kiedy przesiądziemy się do aut elektrycznych (Debata Jedynki)
Jakub Faryś (L), Krzysztof Zareba (C), Grzegorz Tchorek (P)
Jakub Faryś (L), Krzysztof Zareba (C), Grzegorz Tchorek (P)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dziś (10.12) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 10 lat na rozwój elektromobilności Polska wyda 3 miliardy euro (ok. 13 mld złotych). Ma to służyć poprawie jakości powietrza. Rządowa Strategia odpowiedziałnego Rozwoju zakłada, że do roku 2025 po polskich drogach ma jeździć milion pojazdów elektrycznych, a w latach 2019-2020 w wybranych aglomeracjach powstanie infrastruktura do obsług pojazdów elektrycznych.

Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego przyznaje, że w najbliższych latach Polacy będą musieli przesiąść się z pojazdów spalinowych do aut napędzanych innymi rodzajami paliw. - W krótkim okresie będą to prawdopodobnie samochody elektryczne ładowane z gniazdka, a w dłuższym przedziale czasowym auta napędzane ciekłym wodorem - mówi prezes. Zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do innych państw w Polsce nie ma zachęt do kupowania elektryków. Na razie po Polsce jeździ śladowa liczba aut elektrycznych, a problemem jest krótki zasięg takich pojazdów.

Krzysztof Zaręba z MPiT wyjaśnia, że w ministerstwie postawiono nie na elektryczne auta, ale elektryczny transport publiczny. - Liczymy, że ok. roku 2022/2023 w polskich miastach będzie użytkowanych ponad 1.3 tys. elektrycznych autobusów i wtedy - mam nadzieję - poziom zanieczyszczenia i hałasu zmieni się diametralnie - mówi.

Grzegorz Tchorek z UW zwraca uwagę, że Polska specjalizuje się w produkcji autobusów elektrycznych. Uważa też, że zasięgi aut w granicach 200-300 kilometrów są wystarczające już obecnie. - Trzeba się sporo najeździć, żeby zrobić 150-200 kilometrów w mieście - ocenia.

Jak będzie  wyglądał rynek motoryzacyjny w połowie wieku? W jakim tempie powstaje infrastruktura ładowania baterii? Ile trzeba będzie zapłacić za ładowanie baterii?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Grzegorz Tchorek (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), Jakub Faryś (prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego), Krzysztof Zaręba (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)

Dodaj tag

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 17.26

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport: "największy potencjał dla motobranży w Polsce ma rozwój aut elektrycznych". Kiedy polska Tesla?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 08:39
Zakłady motoryzacyjne w Polsce zaliczają się do najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie. 39 proc. z nich ma dział badań i rozwoju nowych technologii, a 30 proc. produkuje części do ekopojazdów - wynika z raportu "MotoBarometr 2018. Nastroje w automotive" Exact Systems.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie auto kupić? Nowe czy używane?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 17:05
Kupując nowe auto jesteśmy ograniczeni grubością portfela i - ewentualnie - wiarygodnością kredytową. Takich ograniczeń nie ma w przypadku aut używanych, bo znajdziemy pewnie taki, które nam pasuje i to w odpowiedniej cenie. Tylko na ile wiarygodna będzie historia takiej limuzyny?
rozwiń zwiń