COP24. Czy Śląsk jest gotowy na rezygnację z gospodarki węglowej?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:57
Wielkimi krokami zbliża się finał szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach, podczas którego mają zostać wypracowane konkretne ścieżki wprowadzenia w życie porozumienia paryskiego. Czy jesteśmy w stanie zrobić coś dla naszego środowiska? O tym debatowali goście Jedynki.
Audio
  • Polityka klimatyczna po szczycie w Katowicach (Debata Jedynki)
Baner zachęcający światowych przywódców debatujących w Katowicach to szybkiego podjęcia odpowiednich decyzji ws, klimatu
Baner zachęcający światowych przywódców debatujących w Katowicach to szybkiego podjęcia odpowiednich decyzji ws, klimatuFoto: Bernadetta Sarat/Shutterstock

Prof. Jerzy Duszyński z Polskiej Akademii Nauk powiedział, że segregacja śmieci, o której tak wiele się przecież mówi, jest bardzo ważna, ale najbardziej potrzebna jest radykalna zmiana w sposobie zasilania przemysłu. - Trzeba zmienić zasilanie przemysłu z węgla na alternatywne źródła energii. My, naukowcy, jesteśmy już pewni, że jeżeli tego nie zrobimy, to za kilkanaście lat będziemy świadkami olbrzymiej częstotliwości fal ciepła, a co za tym idzie: przedłużających się susz, powodzi – mówił gość Jedynki.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego powiedział, w jaki sposób wprowadzać zmiany, aby środowisko zyskało, a koszty społeczne były jak najmniejsze. - Jeżeli dobrze to zaplanujemy i napiszemy plan transformacji gospodarki – od węglowej do nowoczesnej, opartej na technologiach odnawialnych, to jest to do zrobienia w sposób względnie bezbolesny – powiedział Piotr Siergiej.

Czy Śląsk jest gotowy na konieczność ograniczenia gospodarki węglowej? – Zorganizowanie szczytu klimatycznego właśnie w Katowicach jest krokiem milowym w procesie, które nasze miasto przechodzi. Hasło Black to green towarzyszy szczytowi klimatycznemu. Miasto przechodzi z czarnego węgla w zielone – wyjaśniał Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolna Rożej

Goście: Mariusz Skiba (wiceprezydent Katowic), prof. Jerzy Duszyński (prezes PAN) i Piotr Siergiej (działacz Polskiego Alarmu Smogowego)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 17.27

abi/pg

Czytaj także

Segregacja śmieci. Od nowego roku zmiana przepisów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 18:16
Przedstawiony przez Ministerstwo Środowiska projekt nowelizacji ustawy śmieciowej zakłada, że od przyszłego roku segregacja śmieci będzie obowiązkowa. Mieszkańcy bloków, tak, jak do tej pory, poniosą odpowiedzialność zbiorową, gdy któryś z sąsiadów nie podejmie się segregacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczna kontrola samorządu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:00
Wiedza Polaków o roli i działalności samorządów nie jest najlepsza. Nadal do wyborów samorządowych idzie mniej więcej co drugi Polak.
rozwiń zwiń