Sobór Zjednoczeniowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:30
W dzisiejszej debacie rozmawiamy o najnowszych wydarzeniach religijnych, społecznych i politycznych na Ukrainie związanych z Soborem Zjednoczeniowym Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. 
Audio
  • Sobór Zjednoczeniowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Debata Jedynki / Jedynka)
Robert Czyżewski, Tadeusz Iwański, dr Andrzej Szeptycki
Robert Czyżewski, Tadeusz Iwański, dr Andrzej SzeptyckiFoto: Polskie Radio / Wojciech Kusinski

 - Chyba raz na zawsze doszło do rozstania religijnego Ukrainy i Rosji – mówi Robert Czyżewski, prezes fundacji Wolność i Demokracja. - Delikatnie nie zgodziłbym się z tym, że zniknie pluralizm ukraiński. Ja bym na ten ruch patrzył przede wszystkim defensywnie. Kwestie religijne są bardzo ważnym elementem imperializmu rosyjskiego od dawna i wyrwanie Moskwie tego argumentu spowodowało niesłychane zawrócenie historii – opowiada.

- W tej chwili na Ukrainie będą już nie trzy, a dwie struktury, mniej więcej równe jeśli chodzi o liczbę diecezji, obie z bardzo silnym wsparciem państwowym. Taki udział państwa może uprawdopodabniać instrumentalizowanie kościołów do walki politycznej – wyjaśnia Tadeusz Iwański z Zespółu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii OSW. - Oprócz zjednoczenia tych dwóch cerkwi, został zatwierdzony statut cerkwi. Jak na statuty cerkwi jest dosyć progresywny i demokratyczny – dodaje.

- Religijny dialog polsko-ukraiński toczy się już od ponad 30 lat, z tymże był to w istotnym stopniu dialog wewnątrzkatolicki – odpowiada Dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. – Z ukraińskim prawosławiem były dwa problemy: brak kanoniczności, co uniemożliwiało dyplomację wewnątrzprawosławną. Drugą sprawą jest to, że nie dysponowano żadnymi strukturami poza Ukrainą, przynajmniej jeśli chodzi o Patriarchat Kijowski – mówi.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Witold Gadowski

Goście: dr Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), Tadeusz Iwański (Zespół Ukrainy, Białorusi i Mołdawii OSW), Robert Czyżewski (prezes fundacji Wolność i Demokracja)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 17.27

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak