Czy telemedycyna ma szansę rozwinąć się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 18:27
Ułatwienie dostępu do specjalistycznej opieki medycznej mieszkańcom wsi i małych miast, pomoc w konsultacjach, polepszenie opieki medycznej na odizolowanych obszarach, szybka diagnoza w ratownictwie – to wszystko dzięki telemedycynie, czyli medycynie na odległość. Czy ta dziedzina ma szansę rozwinąć się w Polsce? 
Audio
  • Czy telemedycyna ma szansę rozwinąć się w Polsce? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/Pixabay

W zakres telemedycyny wlicza się uruchomiona w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu pierwsza na świecie krajowa sieć teleaudiologii, pozwalająca zbadać się na odległość. – To bardzo ważny system. Dzięki tej sieci mamy możliwość nadzorowania pracy urządzeń wszczepialnych u pacjentów, którzy jednocześnie mogą być blisko miejsca zamieszkania i nie muszą przyjeżdżać do Światowego Centrum Słuchu. To szalenie ważne – mówił laryngolog prof. Henryk Skarżyski.

Kluczem do sukcesu w kardiologii jest rehabilitacja podjęta po operacji kardiologicznej. Dzięki niej pacjent może żyć bardziej komfortowo. Dostęp do rehabilitacji medycznej jest łatwiejszy dzięki zastosowaniu telemedycyny. – Dzięki temu regiony, w których nie ma bazy są regionami, w których można realizować tę rehabilitację. Pacjent musi mieć ze sobą odpowiedni sprzęt, czyli niewielki rejestrator, który pozwala na monitorowanie EKG, wagi, ciśnienia tętniczego itp. – powiedział kardiolog prof. Ryszard Piotrowicz.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Ryszard Piotrowicz (kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii), prof. Henryk Skarżyński (twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 17.29

abi

Czytaj także

Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef PE o zamachu w Strasburgu: Polak chciał zapobiec tragedii, nie chciał być bierny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 14:00
- Nie chciał być bierny - tak mówił wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki o Bartoszu Orencie-Niedzielskim, który zginął w wyniku postrzału zamachowca w Strasburgu. Bartosz Orent-Niedzielski wraz ze swoim przyjacielem, włoskim dziennikarzem, starali się uniemożliwić agresorowi wejście do klubu, przed którym stali.
rozwiń zwiń